Խորհրդատվական հանդիպում՝ Ժան Մոնե Գործողությունների վերաբերյալ
Հունվարի 22-ին Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը իրականացրեց առցանց խորհրդատվական հանդիպում, որը նախատեսված էր այն անձանց համար, ովքեր այժմ մշակում են նախագիծ Էրազմուս+ Ժան Մոնե գործողություններից որևէ մեկի շրջանակներում և այդ գործընթացում աջակցության ու խորհրդատվության կարիք ունեն։
Հանդիպման խոսնակներն էին Երևանի պետական համալսարանի «Մարդու իրավունքներ և ժողովրդավարացում» մագիստրոսական ծրագրի համակարգող, Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետ Քրիստինե Գևորգյանը և Եվրասիա միջազգային համալսարանի «Իրավաբանության» ամբիոնի վարիչ Աննա Խվորոստիանկինան, ովքեր Ժան Մոնե գործողությունների (Ժան Մոնե մոդուլ, Ժան Մոնե ամբիոն, Ժան Մոնե ցանց) մշակման և իրականացման գործընթացում մեծ փորձ ունեն և տիրապետում են նախագծերի մշակման կարևոր նրբությունների։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները խոսնակներին հղեցին հարցեր՝ կապված նախագծերի նկարագրության, դրանց տարբեր բաժինների, բյուջեի կազմման, դիմելու գործընթացի հետ, ինչպես նաև նախագծի մշակման ընթացքում առաջացած մի շարք այլ հարցեր։ Խոսնակները տվեցին մանրամասն պատասխաններ վերը նշված հարցերին, ինչպես նաև կիսվեցին իրենց փորձով։ Իսկ Գրասենյակի ծրագրի պատասխանատու Արփինե Ջրաղացպանյանը մասնակիցներին ներկայացրեց FTOP պորտալը և դրանից օգտվելու կարգը։
Հիշեցնենք, որ Ժան Մոնե Գործողություններին դիմելու վերջնաժամկետը փետրվարի 1-ն է։ Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը մշտապես պատրաստ է աջակցել դիմումների մշակման գործընթացում առաջացած հարցերի դեպքում։

Consultation meeting on Jean Monnet Actions
On January 22, the National Erasmus+ Office in Armenia held an online consultation meeting intended for those who are currently developing a project within the framework of one of the Erasmus+ Jean Monnet actions and need support and advice in that process.
The speakers of the meeting were Kristine Gevorgyan, coordinator of the “GC Caucasus Master Programme” master’s program of Yerevan State University, expert on higher education reforms, and Anna Khvorostiankina, head of the “Law” department of Eurasia International University, who have extensive experience in Jean Monnet Actions (Jean Monnet Module, Jean Monnet Chair, Jean Monnet Network) in the development and implementation process and master the important points of project development.
During the meeting, the participants asked the speakers questions related to the project description, its sections, budget development, the application process, as well as several other issues that arose during the development of the project. The speakers gave detailed answers to the above-mentioned questions and also shared their experiences with them. Arpine Jraghatspanyan, the project manager of the Office, presented the participants with the FTOP portal and how to use it.
The deadline for applying for Jean Monet Actions is February 1. The National Erasmus+ Office in Armenia is always ready to assist in case of issues arising during the application process.