Տեղի ունեցավ «Էրազմուս+ ազգային գրասենյակների, միջազգային և ազգային համակարգող գրասենյակների ներկայացուցիչների միջև» (NEO-ICP-ENFP) հանդիպումը
Հունվարի 23-25-ը Բելգիայի Բրյուսել քաղաքում տեղի ունեցավ «Էրազմուս+ ազգային գրասենյակների, ինչպես նաև միջազգային և ազգային համակարգող գրասենյակների ներկայացուցիչների միջև» (NEO-ICP-ENFP) հանդիպումը։ Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակից հանդիպմանը մասնակցեցին համակարգող Լանա Կառլովան և ծրագրի մենեջեր Արփինե Հունանյանը։ Ընդհանուր հաշվով՝ հանդիպմանը մասնակցում էին շուրջ 110 երկրից թվով 180 ներկայացուցիչներ։
Հանդիպումը մեկնարկեց Սոֆի Բերնաերթսի, Եվրոպական հանձնաժողովի Կրթության և մշակույթի գործադիր գործակալության գործադիր տնօրենի և Բարբարա Գեսլերի՝ Կրթության և մշակույթի գործադիր գործակալության բարձրագույն կրթության միջազգային կարողությունների զարգացման բաժնի ղեկավարի բացման խոսքով։ Հանդիպման առաջին օրվա ընթացքում Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակից հանդիպմանը մասնակցեցին համակարգող Լանա Կառլովան մոդերացրեց Շարժունության և Համագործակցության շուրջ քննարկումները։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները
- ստացան թարմացումներ Էրազմուս+ ծրագրի և 2024 թ․ Առաջարկների մրցույթի վերաբերյալ,
- տեղեկացան յուրաքանչյուր տարածաշրջանի համար 2023 թ․ Էրազմուս+ Առաջարկների մրցույթի ընտրության արդյունքների և միտումների մասին,
- կիսվեցին Շարժունության (Էրազմուս Մունդուս, Միջազգային կրեդիտային շարժունություն, Վիրտուալ փոխանակումներ), ինչպես նաև Համագործակցության գործողությունների (Կարողությունների զարգացում բարձրագույն կրթության ոլորտում, Կարողությունների զարգացում ՄԿՈւ ոլորոտւմ, Երիտասարդների կարողությունների զարգացում, Ժան Մոնե գործողություններ) վերաբերյալ ունեցած գործնական դիտարկումներով,
- բացահայտեցին տվյալ Գործողություններին իրականացմանը խոչընդոտող մարտահրավերները, ինչպես նաև բարելավմանն ուղղված լավագույն փորձը և ներկայացրին իրենց առաջարկությունները։
Հանդիպման արդյունքում Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի ներկայացուցիչները նոր գործընկերային կապեր հաստատեցին, քննարկեցին կրթական հաստատությունների միջև պոտենցիալ նախագծերի գաղափարներ, ինչպես նաև բացահայտեցին Հայաստանի կրթական ոլորտում առկա կարիքներն ու մարտահրավերները: Բացի այդ՝ քննարկվեցին տարածաշրջանում Էրազմուս+ ծրագրի վերաբերյալ իրազեկման մեխանիզմները, ինչպես նաև փորձառու գործընկերների խորհուրդներն ու հաջողված փորձը:
Հանդիպումը կազմակերպվել էր Եվրոպական հանձնաժողովի Կրթության և մշակույթի գործադիր գործակալության կողմից։

On January 23-25, 2024 Lana Karlova, Coordinator of the National Erasmus+ Office in Armenia and Program Manager Arpine Hunanyan took part in “NEO-ICP-ENFP meeting 2024” for representatives from National Erasmus+ Offices, International Contact Points and Erasmus+ National Focal Points organized in Brussels, Belgium. Overall, the meeting was attended by around 180 representatives from more than 110 countries.
The meeting was launched by opening remarks made by Sophie Beernaerts, Director (acting), Education at Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA) and Barbara Gessler, Head of Unit International Capacity Building in Higher Education at Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA). On the first day of the meeting, Lana Karlova, Coordinator of the National Erasmus+ Office in Armenia moderated the group discussions on Mobility and Cooperation Actions.
During the gathering, participants
• received updates on the Erasmus+ programme and its 2024 Call for proposals;
• learnt about the results and trends of 2023 Erasmus+ Selection for each Region;
• shared practical insights on Mobility (Erasmus Mundus, ICM, Virtual exchanges), as well as Cooperation Actions (CBHE, CBVET, CB Youth, CB Sport, Jean Monnet) and
• identified the challenges, best practices and recommendations for further improvement of the implementation of Key Actions.
As a result of the meeting, NEO Armenia representatives established contacts with new partners, discussed potential project ideas between educational institutions, as well as identified the current needs and challenges in the educational sector in Armenia. Moreover, mechanisms for better promotion of the Erasmus+ programme in the region were discussed, as well as tips and good practices were shared from experienced partners.
The meeting was organised by the European Education and Culture Executive Agency (EACEA) of the European Commission.