Հիբրիդային աշխատանքային հանդիպում հայաստանյան բուհերի միջազգային կապերի գրասենյակների ներկայացուցիչների հետ
2021 թվականի հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը նախաձեռնեց հանդիպում հայաստանյան բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների Միջազգային հարցերով զբաղվող գրասենյակների ներկայացուցիչների հետ։ Հիբրիդային միջոցառումը համախմբեց 17 բուհերի աշխատակիցների: Այն օֆլայն ռեժիմով անցկացվեց Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում (ՀԱՊՀ) և առցանց Zoom վիդեոկոնֆերանսային հարթակի միջոցով։
Հանդիպման ներածական հատվածը վարեցին Էրազմուս+գրասենյակի համակարգող տկն․ Լանա Կառլովան և ՀԱՊՀ նորանշանակ պրոռեկտոր պրն․ Սարգիս Ասատրյանցը։ Պրն․ Ասատրյանցը կարևորեց միջբուհական համագործակցությունը կրթական և հետազոտական նախաձեռնությունների, ինչպես նաև բուհերի միջև առողջ մրցակցության խթանման գործում:
Տկն․ Կառլովան հակիրճ ներկայացրեց բարձրագույն կրթության ոլորտում առկա զարգացումները, ինչպես նաև խոսեց Էրազմուս+ 2021-2027 թվականների նոր ծրագրի մասին՝ ընդգծելով ծրագրի հորիզոնական առաջնահերթությունները, այն է՝ ներառականությունն ու բազմազանությունը, թվային փոխակերպումը, շրջակա միջավայրը և պայքարը կլիմայի փոփոխության դեմ:
Հանդիպման ավարտին Էրազմուս+ բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետներ տկն․ Աննա Գևորգյանը և տկն․ Քրիստինա Գևորգյանը ներկայացրին 2015-2020 թվականներին Հայաստանում իրականացված Կարողությունների զարգացման ծրագրերի ազդեցությունը գնահատող ուսումնասիրության արդյունքները։ ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող Էրազմուս+ տասը կարողությունների զարգացման ծրագրերն ուսումնասիրվել և գնահատվել են չորս հիմնական տեսանկյունից՝ 1) ուսումնական ծրագրեր, 2) քաղաքականության մշակում, 3) ներառականություն և 4) միջազգայնացում, մինչդեռ դրանց ազդեցությունն ինքնին չափվել է երեք մակարդակներում՝ անհատական, ինստիտուցիոնալ և ազգային:

Hybrid Working Meeting with IRO Network
On the 21st of October 2021, the National Erasmus+ Office in Armenia initiated a Meeting with the representatives of the International Relations Offices (IROs) of Armenian Higher Education Institutions (HEIs). The hybrid event gathered staff members from 17 HEIs. It was hosted offline at the National Polytechnic University of Armenia (NPUA) and was followed online via the Zoom video-conferencing platform.
The meeting convened with an introductory session led by NEO-Armenia Coordinator Ms. Lana Karlova and the newly appointed Vice-Rector of NPUA Mr. Sargis Asatriants. Mr. Asatriants highlighted the importance of inter-university partnerships in promoting educational and research initiatives, as well as fostering healthy competition among universities.
NEO Coordinator presented current developments in the field of Higher Education as well as briefly introduced the new Erasmus+ Programme 2021-2027, underlining its horizontal priorities: inclusion and diversity, digital transformation, environment and fight against climate change.
At the end of the meeting Erasmus+ Higher Education Reform Experts (HEREs) Ms. Anna Gevorgyan and Ms. Kristina Gevorgyan brought forward for discussion the findings of the National Impact Study on Capacity Building Projects Implemented in Armenia in 2015-2020. The 10 selected EU funded Erasmus+ CBHE projects, subject to impact assessment, had been examined from four major perspectives: 1) curriculum, 2) policy development, 3) inclusiveness and, 4) internationalisation, whereas their impact per se had been measured at 3 main levels – individual, institutional and national.