Բարձրագույն կրթության ոլորտում Կարողությունների զարգացման ծրագրերի վիրտուալ տոնավաճառ
Ս․թ․ հոկտեմբերի 26-27-ը տեղի ունեցավ Բարձրագույն կրթության ոլորտում Կարողությունների զարգացման ծրագրերի վիրտուալ տոնավաճառը, որը կազմակերպվել էր Եվրոպական, կրթության և մշակույթի գործադիր գործակալության կողմից:
Շուրջ 100 ծրագրեր ամբողջ աշխարհից ներկայացրին իրենց արդյունքները: 2015-2020 թվականներին ֆինանսավորում ստացած նախագծերը հանդես եկան տոնավաճառի թեմատիկ նիստերում, որոնց մասնակցում էին բուհական ներկայացուցիչներ, ուսանողներ և քաղաքականություն մշակողներ՝ նպատակ ունենալով ոգեշնչել և նպաստել հաջորդ սերնդի Կարողությունների զարգացման ծրագրերի ձևավորմանը:
Վիրտուալ տոնավաճառը հնարավորություն ընձեռեց լսելու դասախոսների և համալսարանական այլ ներկայացուցիչների, որոնք կարողացել են բարելավել դասավանդման մեթոդաբանությունը, կրթության բովանդակությունը և բարձրացնել իրենց բուհերի կառավարման արդյունավետությունը:
Առցանց միջոցառմանը ներկայացվել են 5 Կարողությունների զարգացման ծրագրեր հայաստանյան բուհերի ներգրավմամբ:
PRINTel ծրագրի անդամ Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) դասախոս Սերոբ Խաչատրյանն անցկացրեց դասընթաց «Դասավանդման նորարարական մեթոդներ» թեմայով։ ԵՊՀ-ի կողմից համակարգվող PRINTel ծրագրի հիմնական նպատակն է բարելավել ուսանողի ուսումնական փորձառությունը Վրաստանում և Բելառուսում և օժանդակել դասավանդման և ուսումնառության զարգացմանն ու նորարարությանը, աջակցել դասավանդման տեխնոլոգիաների և հետազոտության ինտեգրացիային ու լավագույն փորձի տարածմանը:
REFINE ծրագրի շնորհանդեսն իրականացրեցին Ծրագրի համակարգող Յոհաննես Վեցինգերը Վիեննայի Կիրառական գիտությունների համալսարանից և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների բաժնի Ծրագրի ղեկավար Արփինե Ջրաղացպանյանը: REFINE-ի գլխավոր նպատակն էր բարելավել Հայաստանում և Մոլդովայում ֆինանսական ոլորտում վեց մագիստրոսական ծրագրերի որակը և համապատասխանությունը նպատակային բարեփոխումների միջոցով:
eDrone ծրագիրը, որին մասնակցում էին Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանները որպես գործընկերներ, ներկայացրեց Տատյանա Բուլիմագան Մոլդովայի պետական համալսարանից: Ծրագրի նպատակն էր ստեղծել անօդաչու թռչող սարքերի ուսումնառության կենտրոններ Գործընկեր երկրների համալսարաններում և համալրել դրանք անհրաժեշտ սարքավորումներով, որոնք գիտելիք կփոխանցեն անօդաչու թռչող սարքերի մեխանիկական բնութագրերի, ներքին համակարգերի, դրանց միջոցով տեղեկատվության հավաքման և մշակման, ինչպես նաև դրանց օգտագործումը կարգավորող ազգային օրենքների վերաբերյալ:
BOOST ծրագրի արդյունքները ներկայացրեցին Ծրագրի համակարգող Մարիաննա Հարությունյանը Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանից և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում Ծրագրի տեղական համակարգող Անահիտ Օրդյանը: Ծրագիրը միտված էր Հայաստանի բուհերի միջազգայնացման խթանմանն ու աջակցմանը՝ ազգային և ինստիտուցիոնալ քաղաքականության շրջանակի և գործիքակազմի մշակման միջոցով։
Եվ վերջապես SMART ծրագրի ձեռքբերումները ներկայացրեցին Բրյուսովի պետական համալսարանի Կարիերայի կենտրոնի մասնագետ Անի Հովսեփյանը և Գավառի պետական համալսարանի Արտաքին կապերի և լրատվության բաժնի վարիչ Լիլիթ Թոռչյանը։ Երկու բուհերում ստեղծված «ՍՄԱՐԹ սրճարանները» բաց կենտրոններ են, որոնք աջակցում են այն ուսանողներին և շրջանավարտներին, որոնք ունեն նախնական գաղափարներ կամ ստեղծագործական ներուժ, բայց չունեն դրանք իրականացնելու հմտություններ և ռեսուրսներ: «Սրճարանները» տրամադրում են ծրագրային ապահովում, դասընթացներ, մենթորների աջակցություն և համագործակցային հնարավորություններ ուսանողների գաղափարների գեներացման համար:
Շնորհանդեսների ձայնագրությունները դիտելու համար կարող եք այցելել վիրտուալ տոնավաճառի ֆեյսբուքյան էջ:

On 26-27 October the Capacity Building in Higher Education (CBHE) Virtual Fair was hosted by the European Education and Culture Executive Agency (EACEA).
Around 100 CBHE projects from all over the world presented their results. 2015-2020 funded projects were showcased in the thematic sessions of the Fair attended by academics, university managers, students, and national policymakers with an aim to inspire and shape the next generation of CBHE projects.
The Virtual Fair offered the opportunity to listen to professors and other university staff who succeeded in improving teaching methodologies, expanding their educational offer, and enhancing the governance efficiency of their Higher Education Institutions (HEIs).
5 CBHE projects with the involvement of Armenian HEIs were presented at the Fair.
PRINTel Project was represented by Serob Khachatryan, Lecturer from Yerevan State University (YSU), who held a training session on “Innovative Teaching Methods.” The main goal of the PRINTel, coordinated by YSU, is enhancing the student learning experience in Armenia, Georgia, and Belarus by promoting development and innovation in teaching and learning (T&L) and disseminating good practices.
REFINE project presentation was carried out by Johannes Wetzinger, Project Coordinator from University of Applied Sciences Vienna, and Arpine Jraghatspanyan, Project Manager at International Relations Division of the Armenian State University of Economics. The wider objective of REFINE was to enhance the quality and relevance of six Master’s programmes in Finance in Armenia and Moldova through targeted reforms.
eDrone project, which involved the National Polytechnic University of Armenia and Armenian State University of Economics as partners, was presented by Tatiana Bulimaga, Moldova State University. eDrone aimed to define a learning environment to deliver more opportunities to access new competences related to the use of drone technologies in professional activities.
The results of project BOOST were showcased by Marianna Harutyunyan, Project Coordinator from Armenian State Pedagogical University, and Anahit Ordyan, Local Project Coordinator from the American University of Armenia. BOOST Project was initiated to foster and promote further internationalization of Armenian Higher Education through the development of national and institutional policy frameworks and tools.
And finally, SMART project achievements were presented by Ani Hovsepyan, Career Center Specialist from Brusov State University, and Lilit Torchyan, Head of Foreign Relations and Media Department at Gavar State University. The “SMART Caffes” established and maintained at both HEIs are conceived as open centers that welcome students, recent graduates who have initial ideas or creative potential, but who lack the skills and resources to realize it. The “Caffes” provide full hardware and software support, trainings, mentor support, and networking opportunities for the growth of student ideas.