Ձեռնարկատիրությունը և նորարարությունը Հայաստանի բարձրագույն կրթության ոլորտում
Ս․թ․ հոկտեմբերի 13-ին  Ծաղկաձորի «Մարիոթ» հյուրանոցում անցկացվեց «Ձեռնարկատիրությունը և նորարարությունը Հայաստանի բարձրագույն կրթության ոլորտում» խորագրով համաժողովը։ Միջոցառումը կազմակերպել էր Բրիտանական խորհուրդը՝ Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի, Հայաստանում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության հետ համատեղ ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի (ԿԳՄՍ) նախարարության աջակցությամբ:
Մեկօրյա համաժողովը համախմբեց բարձրագույն կրթական հաստատությունների, պետական կառույցների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին` ծանոթանալու ձեռնարկատիրական կրթության ոլորտում առկա նախաձեռնություններին և լավագույն փորձին, ինչպես նաև քննարկելու Հայաստանի բարձրագույն կրթական համակարգում ձեռնարկատիրական և նորարարական ուղղության զարգացման ու տարածման հնարավորություններն ու անհրաժեշտ քայլերը:
Բացման խոսքով հանդես եկան Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալլագերը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը և ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը։
Պանելային քննարկումներն անդրադարձան Հայաստանում ձեռնարկատաիրական կրթության զարգացման ոլորտում առկա լավագուն փորձին և նախաձեռնություններին ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» նախագծի, Էրազմուս+ INNOCENS,” “SMART,” “CONNECT,” “FlexWBL և WBL4JOB կարողությունների զարգացման ծրագրերի և Բրիտանական խորհուրդների «Ստեղծարար միտք» ծրագրի շնորհիվ։ Հիմնական բանախոսներն էին՝
• Մարիամ Բաբայանը, ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» նախագծի խորհրդական,
• Աննա Թանթուշյանը, «ՔԱԹԸԼԻՍԹ» բարձր տեխնոլոգիաների եվ ձեռներեցության զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի տնօրեն,
• Անի Թորոսյանը, Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի Ծրագրի պատասխանատու,
• Անի Հովհաննիսյանը Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Արտաքին կապերի և միջազգային համագործակցության վարչության պետ, Բրիտանական խորհուրդ․ «Ստեղծարար միտք» ծրագրի գործընկեր,
• Ամալյա Մխիթարյանը, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի, Ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների (ANEL) ղեկավար։
Նրանք կիսվեցին քաղած դասերով, բացահայտեցին և վերլուծեցին Հայաստանում ձեռնարկատիրական կրթության զարգացման խոչընդոտներն ու հնարավորությունները:
Միջոցառման երկրորդ հատվածը նվիրված էր Ձեռնարկատիրական կրթության միտումները, մարտահրավերներն ու առավելությունները թեմայով առցանց զեկույցներին, որոնք ներկայացվեցին Փոփոխության դպրոցի Զարգացման գծով տնօրեն Նիլ Մարշալի և Նորթամբրիա համալսարանի Դիզայնի դպրոցի դասախոս Մարկ Բեյլիի կողմից։
Համաժողովն ավարտվեց երկու խմբային քննարկումներով՝ «Հայաստանում ձեռնարկատիրական կրոթության զարգացման համար էկոհամակարգի ձևավորում» և «Կրթական հաստատությունների կարողությունների բարձրացում»։ Երկրորդ խմբի քննարկումները վարեց Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան։ Խմբերի անդամները պատրաստեցին և ներկայացրին իրենց՝ հաստատությունների փոփոխությունների ճանապարհային քարտեզներով, դրանք համեմատեցին ընդհանուր արդյունքների, խոչընդոտների և լուծումների տեսանկյունից:

Entrepreneurship and Innovation in Higher Education in Armenia
On October 13, 2021 “Entrepreneurship and Innovation in Higher Education in Armenia” Conference was held in Tsakhadzor Marriott hotel. The event was organised by the British Council in partnership with the National Erasmus+ Office in Armenia and GIZ Armenia with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
The conference brought together decision-makers of Higher Education institutions, policymakers, and representatives of European organisations to share and learn from the best practices of entrepreneurial education initiatives being undertaken in Armenia, brainstorm the opportunities and barriers, and find solutions for mainstreaming entrepreneurship and innovation across the whole higher education in Armenia.
Welcome remarks were made by Mr. John Gallagher, UK Ambassador to RA, Mr. Karen Trchunyan, RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports, and Mr. Davit Sargsyan, RA Deputy Minister of High-Tech Industry of RA.
The panel discussions focused on the best practices of entrepreneurial education initiatives being undertaken in Armenia via EU4Business Innovative Tourism in Armenia project, Erasmus+ Capacity Building INNOCENS,” “SMART,” “CONNECT,” “FlexWBL and WBL4JOB projects as well as British Council Creative Spark Programme. The panelists were:
• Mariam Babayan, Project Advisor, EU4BUSINESS – Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (EU-ITTD),
• Anna Tantushyan, Catalyst Foundation, “Armenia Startup Academy” Program Director,
• Ani Torosyan, Programme Officer, National Erasmus+ Office in Armenia,
• Ani Hovhannisyan, Head of External Affairs and International Cooperation Department, Brusov State University; British Council Creative Spark Progrmme partner,
• Amalya Mkhitaryan, Manager of Armenian National Engineering Laboratories, National Polytechnic University of Armenia.
They shared the lessons learned, identified and analysed the barriers and opportunities for the development of entrepreneurial education in Armenia.
The second part of the event was devoted to keynote speeches on entrepreneurial education trends, benefits, challenges and was led online by Neil Marshall, Development Director, Change School and Mark Bailey, Associate Professor of Design Innovation, School of Design, Northumbria University.
The conference concluded with two group discussions on “Building the ecosystem for the development of entrepreneurial education in Armenia” and “Building the capacity of educational institutions.” The second group discussion was facilitated by Lana Karlova, Coordinator of the National Erasmus+ Office in Armenia. At the end of the event, the group members prepared and shared roadmaps of change for their institutions; compared them in terms of general common outcomes, common barriers, and the solutions that they can see.