Տեղի ունեցավ «Ինստիտուցիոնալ մոտեցումներ և ռազմավարություններ կանաչացման ոլորտում» թեմայով հանդիպումը
Մարտի 25-ին և 27-ին Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի ներկայացուցիչները և Բարձրագույն Կրթության Բարեփոխումների Փորձագետ Գարեգին Համբարձումյանը մասնակցեցին «Ինստիտուցիոնալ մոտեցումներ և ռազմավարություններ կանաչացման ոլորտում» թեմայով առցանց ուսումնական այցին, որը կազմակերպվել էր Իռլանդիայի Կորկ քոլեջի և «Աջակցություն Բարձրագույն Կրթության Բարեփոխումների Փորձագետներին» (SPHERE) կազմակերպության կողմից։
Ուսումնական այցը մեկնարկեց Մայքլ Գեբելի (SPHERE թիմի ղեկավար), պրոֆ. Ուրսուլա Կիլկելիի (Գլոբալ ներգրավվածության փոխնախագահ, Իռլանդիայի Կորկ քոլեջ), Կլիոնա Մահերի (Միջազգային կապերի պատասխանատու, Իռլանդիայի Կորկ քոլեջ) և Ադրիան Վելենի (Քաղաքականության գծով պատասխանատու, Եվրոպական հանձնաժողով) ողջույնի խոսքերով։
Հանդիպման նպատակն էր ներկայացնել Իռլանդիայի Կորկ քոլեջի՝ կայունության և կանաչացման նկատմամբ մոտեցումները, մասնավորապես, թե ինչպես է այն ինտեգրվել քոլեջի ինստիտուցիոնալ զարգացման առաքելությանը և գործելակերպին, օր․՝ Green Campus (Կանաչ համալսարան) նախաձեռնության ռազմավարությանը:
Հանդիպման առաջին օրվա ընթացքում մասնակիցները տեղեկացան «2023-2028թթ. Կայունության և կլիմայի գործողությունների ծրագրին», Greenshoots Green Campus ծրագրին, Կայուն զարգացման լուծումների ցանցի (SDSN) և կանաչացման ռազմավարությունների միտումների մասին:
Այցի երկրորդ օրվա ընթացքում մասնակիցները ներգրավվեցին «Կանաչացում, դասավանդում և ուսուցում», «Երրորդ առաքելություն և համալսարանական ներգրավվածություն» և «Հետազոտական համագործակցություն» թեմաներով խմբային քննարկումների մեջ: Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի ծրագրի մենեջեր Արփինե Հունանյանը որպես զեկուցող մասնակցեց «Հետազոտական համագործակցություն» թեմայով քննարկմանը: Տվյալ նիստը վարում էր SPHERE թիմի ակադեմիական փորձագետ Հովարդ Դեյվիսը: Նիստի ընթացքում մասնակիցները կիսվեցին իրենց համալսարաններում հետազոտական նախաձեռնությունների շրջանակներում կայունության և կանաչապատման փորձով, աջակցության մեխանիզմներով, ազգային առաջնահերթությունների վրա կենտրոնացած միջառարկայական հետազոտական համագործակցության օրինակներով: Այնուհետև մասնակիցները տեղեկացան «UCC International Office Swap Shop» և «UCC Environmental Society» նախաձեռնությունների մասին։ Երկօրյա այցը եզրափակվեց հարց ու պատասխանով։
Այցի արդյունքում մասնակիցները
- ձեռք բերեցին պատկերացումներ Իռլանդիայի Կորկ քոլեջի՝ կայունությունն ու կանաչապատումը իրենց քաղաքականության և պրակտիկաների մեջ ինտեգրելու մոտեցումների և ռազմավարությունների վերաբերյալ,
- տեղեկացան, թե ինչպես է Իռլանդիայի Կորկ քոլեջը կանաչ ռազմավարությունը կիրառում տարբեր շահագրգիռ կողմերի հետ համագործակցության շրջանակներում, մասնավորապես՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, մասնավոր հատվածի, պետական մարմինների և երիտասարդների հետ,
- քննարկեցին, թե ինչպիսի դեր ունի բարձրագույն կրթությունը՝ շրջակա միջավայրի կայունությանը վերաբերյալ ազգային ռազմավարությունների կազմման վրա,
- տեղեկացան, թե ինչպիսի մոտեցումներ են կիրառում հանդիպման ընթացքում ներկայացված նախաձեռնությունները ինստիտուցիոնալ և ազգային մակարդակներում, օր․՝ Կայուն Զարգացման Նպատակները, Եվրոպական կանաչ գործարքը և Էրազմուս+-ը։

HERE “Institutional Approaches and Strategies for Greening” virtual study visit took place
On March 25 and 27, representatives of National Erasmus+ Office in Armenia and Higher Education Reform Expert Garegin Hambardzumyan participated in “Institutional Approaches and Strategies for Greening” virtual study visit hosted by University College Cork, Ireland and SPHERE (Centralized Support to the Network of Higher Education Reform Experts).
The study visit was welcomed by Michael Gaebel (SPHERE Team Leader), Prof. Ursula Kilkelly (Vice President Global Engagement, UCC), Cliona Maher (International Officer, UCC) and Adrian Veale (Policy Officer, European Commission, DG EAC).
The goal of the visit was to highlight University College Cork’s comprehensive approach to sustainability and greening, particularly how it is integrated into its institutional mission and practices, such as Green Campus strategy.
On the first day of the visit, participants got informed about “Sustainability and Climate Action Plan 2023 – 2028”, the Greenshoots Green Campus Programme, Sustainable Development Solutions Network (SDSN) and trends in greening strategies.
During the second day of the visit, participants were engaged in breakout group discussions on the topics of “Greening and Teaching and Learning”, “Third Mission and University Engagement” and “Research Collaboration”. Arpine Hunanyan, Program Manager at the National Erasmus+ Office in Armenia took part in the “Breakout group 3: Research Collaboration” as a rapporteur. The session was facilitated by Howard Davies, Academic Expert at SPHERE. During the session, participants shared sustainability and greening practices within university research initiatives, support mechanisms implemented by respective institution, examples of interdisciplinary research collaborations focused on sustainability, national priorities, etc. Afterwards, participants learnt about the “Irish Tree Explorers Network Project”, “UCC International Office Swap Shop” and “UCC Environmental Society”. The two-day visit was concluded with a Q&A session.
As a result of the visit, participants
- gained insights into UCC’s institutional approaches and strategies for integrating sustainability and greening into its policies and practices,
- understood how UCC’s green strategy engages with diverse stakeholders within and outside the institution, including civil society, the private sector, the public sector, youth.
- discussed how national strategies can address the role of higher education in contributing to environmental sustainability and also enable this.
- understood, at both institutional and national levels, how these initiatives align with broader frameworks such as the SDGs and the European Green Deal, and also how Erasmus is used in this regard.