Խորհրդատվական հանդիպում՝ միկրոորակավորումների որակի ապահովման արդյունավետ շրջանակի մշակման և ներդրման վերաբերյալ
Մարտի 19-ին կայացավ միկրոորակավորումների որակի ապահովման արդյունավետ շրջանակի մշակման և ներդրման վերաբերյալ փակ խորհրդատվական հանդիպում՝ նախատեսված ազգային քաղաքականություն մշակողների և շահագրգիռ կազմակերպությունների համար։ Հանդիպումը կազմակերպել էին Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետ (ԲԿԲՓ) Արևիկ Օհանյանի (Եվրասիա միջազգային համալսարանի ռազմավարական ծրագրերի ղեկավար) և Ուկրաինայում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի հետ համատեղ` Էրազմուս+ տեխնիկական աջակցության առաքելությունների շրջանակներում։
Հանդիպման մասնակիցներին խորհրդատվություն էր տրամադրում CIMEA – NARIC Italia կազմակերպության տնօրեն Կիարա Ֆինոկիետտին, իսկ խորհրդատվության առանցքային թեման միկրոորակավորումների որակի ապահովման արդյունավետ շրջանակի մշակման և ներդրման վերաբերյալ ուղղորդումն էր՝ ի նպաստ ՀՀ կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման գործողությունների ծրագրի 1․1․5 գործողության («Արագ և ճկուն որակավորում ապահովող մեխանիզմների մշակում և գործարկում, այդ թվում՝ ոչ ֆորմալ կրթության արդյունքում միկրոորակավորումների ճանաչման միջոցով») արդյունավետ իրականացման:
Խորհրդատվության ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան փորձագետին ուղղելու մի շարք հարցեր՝ կապված միկրոորակավորումների ընդհանուր առմամբ անհրաժեշտության, դրանց մշակման գործընթացում առաջ եկող մարտահրավերների և վերջիններիս հաղթահարման ուղիների մասին, միկրոորակավորումների մշակմանն աջակցող օրենսդրական կարգավորումների և այլ դրույթների անհրաժեշտության և այլ հարակից թեմաների մասին, ծանոթանալու եվրոպական լավագույն փորձին, խնդիրներին, դրանց լուծման հնարավոր տարբերակներին։
Հիշեցնենք, որ մարտի 11-12-ին կայացած և այս խորհրդատվական հանդիպման հիմք հանդիսացող տարածաշրջանային սեմինարների («Միկրոորակավորումների արդյունավետ նախագծման շրջանակ. լավագույն փորձի ներկայացում և ուղղորդում՝ բարձրորակ միկրոորակավորումների մշակման համար») մանրամասները և ձայնագրություննեը կարող եք գտնել՝ անցնելով հետևյալ հղմամբ։

Consultation meeting on the development and implementation of an effective quality assurance framework for micro-credentials
On March 19, a closed consultation meeting was held to discuss the development and implementation of an effective quality assurance framework for micro-credentials aimed at national policy makers and relevant stakeholders in Armenia and Ukraine. The meeting was organised by National Erasmus+ Office in Armenia in cooperation with Arevik Ohanyan, Higher Education Reform Expert (HERE), Strategic Project Manager of Eurasia International University, and the National Erasmus+ Office in Ukraine within the framework of Erasmus+ technical assistance missions.
The director of CIMEA – NARIC Italia, Chiara Finocchietti, provided guidance to meeting participants on establishing an effective quality assurance framework for micro-credentials aligned with action 1.1.5 of the education development plan for RA until 2030 (“Development and implementation of mechanisms providing swift and flexible qualifications, including the recognition of micro-credentials from non-formal education”) for effective implementation.
During the consultation, attendees had the opportunity to ask the expert a number of questions related to various aspects such as the need for micro-credentials in general, the challenges faced during the process of their development and strategies to overcome them, the need for legislative regulations and other provisions supporting the development of micro-credentials and other related topics, at the same time exploring the European best practices, challenges, and possible solutions.
We would like to remind you that you can access information and recordings from the March 11-12 regional workshops (“A Framework for Effective Micro-credential Design: Best Practices and Guidelines for Developing High-Quality Credentials”), which serve as the foundation for this consultation session, by visiting the following link.