Հրապարակվել են Էրազմուս+ ծրագրի 2024թ․ մրցույթի CBVET և JMA գործողությունների արդյունքները
Հայտնի են Էրազմուս+ ծրագրի 2024թ․ մրցույթի «Կարողությունների զարգացում ՄԿՈւ ոլորտում» (CBVET) և «Ժան Մոնե Գործողություններ» (JMA) գործողությունների արդյունքները։
Կարողությունների զարգացում ՄԿՈւ ոլորտում
Եվրոպական հանձնաժողովը Էրազմուս+ «Կարողությունների զարգացում ՄԿՈւ ոլորտում» (CBVET) գործողության շրջանակներում մրցույթին դիմած 280 վավեր նախագծի առաջարկներից հավանություն է տվել 72-ին (հաջողության գործակից՝ 26%): Էրազմուս+ ծրագրին չասոցացված երրորդ երկրներից 78-ը (այդ թվում՝ Հայաստանը) ընդգրկված են այս 72 նախագծերում։
Նախագծերի՝ ըստ տարածաշրջանների բաշխվածությունը հետևյալն է՝
• Արևմտյան Բալկաններ՝ 22 նախագիծ.
• Արևելյան գործընկերություն՝ 9 նախագիծ.
• Հարավային Միջերկրածովյան երկրներ՝ 11 նախագիծ.
• Աֆրիկա՝ 23 նախագիծ,
• Լատինական Ամերիկա՝ 6 նախագիծ.
• Կարիբյան ավազան՝ 1 նախագիծ:
Էրազմուս+ ծրագրի կողմից hայաստանյան մասնակցությամբ կֆինանսավորվեն 4 CBVET նախագծեր՝
1. Enhanced Learning Experiences for VET (ELE_VET),
2. Implementing Mock Accreditation for supporting quality assurance in Armenian VET institutions (QA4VET),
3. Strengthening work force potential in the renewable-energy sector (REnForce),
4. Women Engagement Boost in Technology (W.E.B. in Tech).
ELE_VET նախագծի համակարգողն է Եվրոպական դրամաշնորհների միջազգային ակադեմիան Իտալիայից։ Հայաստանից ներգրավված են Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնը և «Երիտասարդների հնարավորությունների ակումբ» ՀԿ-ն։ Նախագծի մյուս գործընկերները Պորտուգալիայից և Ադրբեջանից են։
QA4VET նախագծի համակարգողն է ARACIP հաստատությունը Ռումինիայից։ Հայաստանից ներգրավված են Երևանի Ն. Աճեմյանի անվան տարածաշրջաային թիվ 2 պետական քոլեջը, «Կրթական քաղաքականության և կառավարման հայկական կենտրոն» ՀԿ-ն, Վարդենիսի բժշկա-հումանիտար քոլեջը և Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնը։ Նախագծում ներգրավված է նաև գործընկեր հաստատություն Գերմանիայից։
REnForce նախագծի համակարգողն է RISEBA Կիրառական գիտությունների համալսարանը Լատվիայից։ Հայաստանից ներգրավված են «Արփի Սոլար» ընկերությունը, Տավուշի Պատրիկ Տէվէճեան տարածաշրջանային քոլեջը, Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական պետական ուսումնարանը, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը։ Բացի հայկական ու լատվիական հաստատություններից՝ նախագծում ներգրավված են գործընկերներ նաև Ուկրաինայից, Բելգիայից և Չեխիայից։
W.E.B. in Tech նախագծի համակարգողն է «ԵՎՐՈ ՄԱՄՄԵ» հաստատությունը Իտալիայից։ Հայաստանից նախագծում ներգրավված է «Երիտասարդները հանուն զարգացման» հիմնադրամը, նաև գործընկերներ Ուկրաինայից, Մալթայից, Վրաստանից և Իտալիայից։
Նախագծերի մասին լրացուցիչ մանրամասները կհրապարակվեն մեր կայքի համապատասխան բաժնում՝ հայաստանյան մասնակցությամբ CBVET նախագծերի ցանկում։
Ժան Մոնե Գործողություններ
Էրազմուս+ «Ժան Մոնե Գործողությունների» շրջանակներում Եվրոպական հանձնաժողովը ստացել է «Ժան Մոնե Մոդուլի» 1055 հայտադիմում, որոնցից հավանություն է տվել 178-ին (հաջողության գործակից՝ 16,9%):

Erasmus+ 2024 CBVET and JMA selection results are announced!
The selection results of the Erasmus+ “Jean Monnet Actions” and “Capacity Building in VET” actions are announced!
Capacity Building in VET
The European Commission recommended 72 out of 280 eligible CBVET applications for funding (success rate – 26%). 78 third countries not associated to the Program (including Armenia) are included in these 72 projects.
The distribution of projects by regions is as follows:
- Western Balkans: 22 projects,
- Neighbourhood East: 9 projects,
- South-Mediterranean countries: 11 projects,
- Sub-Saharan Africa: 23 projects,
- Latin America: 6 projects,
- Caribbean: 1 project.
Erasmus+ program approved funding for 4 CBVET projects with Armenian participation:
- Enhanced Learning Experiences for VET (ELE_VET),
- Implementing Mock Accreditation for supporting quality assurance in Armenian VET institutions (QA4VET),
- Strengthening work force potential in the renewable-energy sector (REnForce),
- Women Engagement Boost in Technology (W.E.B. in Tech).
The coordinator of the ELE_VET project is the European Grants International Academy from Italy. From Armenia, the French-Armenian Vocational Education Center and the “Youth Opportunities Club” NGO are involved. Other project partners are from Portugal and Azerbaijan.
The coordinator of the QA4VET project is the “ARACIP” institution from Romania. From Armenia, Yerevan Regional State College N2 after N. Achemyan, “Armenian Center for Education Policy and Management” NGO, Medical-Humanities College of Vardenis and the National Center for Professional Education Quality Assurance Foundation. A partner institution from Germany is also involved in the project.
The coordinator of the REnForce project is RISEBA University of Applied Sciences from Latvia. “Arpi Solar” company, Tavush Regional College named after Patrick Devedjian Foundation, Gyumri Craftsman School No 4, Republican Union of Employers of Armenia, Armenian State University of Economics, National Polytechnic University of Armenia are involved from Armenia. In addition to the Armenian and Latvian institutions, partners from Ukraine, Belgium and the Czech Republic are also involved in the project.
The coordinator of the W.E.B. in Tech project is “EURO MAMME ASD” institution from Italy. From Armenia, the Youth for Development Foundation is involved in the project, as well as partners from Ukraine, Malta, Georgia and Italy.
Additional details on the projects will be published in the relevant webpage of our website.
Jean Monnet Actions
In the frames of Erasmus+ “Jean Monnet Actions“, the European Commission received 1055 Jean Monnet Module applications, 178 out of which were approved for funding (16.9% success rate).
The GreenPoLe (The European Green Deal in the EU and Beyond: Greening Armenian Policy and Legislation in Line with European Standards for a Sustainable and Resilient Society) Jean Monnet module is the only project from Armenia to receive funding from the EU Commission. This project, coordinated by Eurasia International University, spans 3 years with an allocated budget of 35,000 euros.