Հայաստանը` տարածաշրջանի առաջատար ՄԿՈւ ոլորտում կարողությունների զարգացման նախագծերի քանակով. կայացավ տեղեկատվական հանդիպում՝ ՄԿՈւ ոլորտում Էրազմուս+ հնարավորությունների վերաբերյալ
Դեկտեմբերի 4-ին առցանց ձևաչափով հաջողությամբ անցկացվեց Էրազմուս+ ծրագրի «Կարողությունների զարգացում ՄԿՈւ ոլորտում» գործողության վերաբերյալ տեղեկատվական հանդիպումը։ Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները ստացան կարևոր տեղեկատվություն ծրագրի առաջարկած ֆինանսավորման հնարավորությունների, դիմելու պայմանների և նախագծային գաղափարների վերաբերյալ: Հանդիպմանը մասնակցում էին ՄԿՈւ հաստատությունների, բուհերի, հասարակական և այլ կազմակերպությունների ավելի քան 80 ներկայացուցիչներ։
Հանդիպմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ ԿԳՄՍՆ Նախնական և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արմենուհի Պողոսյանը և Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը: Նրանք ընդգծեցին ծրագրի կարևորությունը մասնագիտական կրթության հաստատությունների զարգացման և աշխատաշուկայում պահանջարկ ունեցող հմտությունների ձեռքբերման համատեքստում։
Արմենուհի Պողոսյանն ընդգծեց Եվրամիության դրամաշնորհային ծրագրերերին Հայաստանի ՄԿՈւ հաստատությունների մասնակցության կարևորությունը կառույցների միջազգայնացման, առավել մաշտաբային համագործակցությունների, ինչպես նաև կարողությունների զարգացման համատեքստում` բարձր գնահատելով Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի ջանքերը այդ գործընթացների իրականացման հարցում:
Ռուբեն Թոփչյանն ընդգծեց, որ ՄԿՈՒ հաստատությունների ինքնավարությունը հանդիսանում է զարգացման «դուռ», և ծրագրին դիմելիս անհրաժեշտ է ոչ միայն ներկայացնել, թե ինչ է արդեն արվել, այլև ընդգծել, թե որքան կարևոր գործ կա դեռ անելու։ Նրա խոսքով, հաջողության են հասնում այն նախագծերը, որոնք ցուցադրում են առաջընթացի հստակ ուղին և ապագա նպատակները։ Բացի այդ, կարևորվեց արդյունավետ և վստահելի գործընկերային կապերի հաստատումը, որոնք նպաստում են ծրագրերի հաջող իրականացմանը։
Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան ներկայացրեց Էրազմուս+ «Կարողությունների զարգացում ՄԿՈւ ոլորտում» գործողության հիմնական նպատակներն ու պայմանները՝ հպարտությամբ նշելով, որ Հայաստանը, բացառիկ արդյունքների շնորհիվ, տարածաշրջանում առաջինն է ՄԿՈւ ոլորտի նախագծերի քանակով (Հայաստան` 11 նախագիծ, 29 հաստատությունների մասնակցություն, Ուկրաինա՝ համապատասխանաբար՝ 10 նախագիծ, 27 հաստատություն, Վրաստան՝ 8 նախագիծ, 22 հաստատություն, Մոլդովա՝ 6 նախագիծ, 10 հաստատություն, Ադրբեջան՝ 6 նախագիծ, 12 հաստատություն): Նա նշեց, որ դրամաշնորհ շահած հաստատությունների հաջողությունները ոչ միայն վկայում են Հայաստանի ՄԿՈՒ հաստատությունների՝ միջին մասնագիտական կրթության զարգացման ուղղությամբ ներդրված ջանքերի մասին, այլև դառնում են ոգեշնչող օրինակ մնացած հաստատությունների համար՝ խթանելով նրանց ակտիվ մասնակցությունը ինստիտուցիոնալ կարողությունների ուժեղացման և հմտությունների զարգացման գործընթացներում։
Արևիկ Օհանյանն (Եվրասիա միջազգային համալսարանի ռազմավարական նախագծերի ղեկավար, Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետ) իր հերթին խոսեց ՄԿՈՒ հաստատությունների կարիքների վերլուծության անհրաժեշտության ու կարևորության, գաղափարների գեներացման, դրանց մեխանիզմների մասին։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեց նաև Էրազմուս+ ծրագրի «Կարողությունների զարգացում ՄԿՈւ ոլորտում» գործողության շրջանակներում ֆինանսավորված REnForce նախագիծը: Նախագծի մշակման և կոնսորցիումի ստեղծման փորձով կիսվեց Արփինե Մանուկյանը («Արփի Սոլար» ՍՊԸ, Մարդկային ռեսուրսների կառավարման մասնագետ), իսկ նախագծի նպատակը, խնդիրները և ակնկալվող արդյունքները ներկայացրեց Հռիփսիմե Մինասյանը (Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական պետական ուսումնարանի ՊՈԱԿ-ի կրթության որակի ապահովման պատասխանատու)։
Միջոցառման ավարտին մասնակիցները հնարավորություն ունեցան իրենց հարցերն ուղղելու խոսնակներին և ստանալու հավելյալ տեղեկատվություն ծրագրի հետ կապված հետագա քայլերի վերաբերյալ։
Այս տեղեկատվական հանդիպումը վառ օրինակ է այն ջանքերի, որոնք ներդնում է Էրազմուս+ ծրագիրը ՄԿՈւ հաստատությունների, Հայաստանում կրթության մակարդակի բարելավման, ինչպես նաև գործընկեր կազմակերպությունների միջև համագործակցության և կարողությունների զարգացման խթանման գործում։
Հիշեցնենք, որ Էրազմուս+ ծրագրի 2025թ․ Առաջարկների մրցույթն արդեն մեկնարկել է: «Կարողությունների զարգացում ՄԿՈւ ոլորտում» գործողությանը նախագիծ ներկայացնելու մանրամասներին ծանոթանալու համար՝ կարող եք դիտել Erasmus+ World Wide Webinar-ի ընթացքում ներկայացված ուղեցույց-հոլովակը (Capacity building project for VET – AM)։
Նախագծի գործընկերներ գտնելու համար կարող եք այցելել հետևյալ հղմամբ: Ինչպես միշտ, Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը պատրաստ է աջակցել նախագծի առաջարկների ստեղծման և դիմելու գործընթացում։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացված պրեզենտացիաները, նկարները, ինչպես նաև միջոցառման ձայնագրությունը հասանելի են ստորև։

Armenia is the Regional Leader in the Number of CBVET projects: An Information Session on CBVET action was Held
On December 4, an online informational meeting was successfully held on the Erasmus+ program’s Capacity Building in VET action. During the meeting, participants received important information about funding opportunities offered by the program, application conditions, and project ideas. More than 80 representatives from VET institutions, HEIs, NGOs and other organizations participated in the meeting.
The meeting began with welcome speeches by Armenuhi Poghosyan: Head of the Department of Primary and Secondary Vocational Education at the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sport and Ruben Topchyan: Director of the National Center for Professional Education Quality Assurance. They emphasized the importance of the program in developing vocational education institutions and fostering the acquisition of in-demand skills in the labor market.
Armenuhi Poghosyan emphasized the importance of the participation of Armenia’s VET institutions in European Union grant programs in the context of institutional internationalization, broader collaborations, and capacity building. She also highly praised the efforts of the  National Erasmus+ Office in Armenia in supporting these processes.
Ruben Topchyan highlighted that autonomy serves as a “gateway” to development, and when applying for the program, it is essential not only to present what has already been achieved but also to underline the significant work that still lies ahead. According to him, successful programs are those that demonstrate a clear path of progress and future goals. Additionally, he stressed the importance of establishing effective and reliable partnerships, which contribute to the successful implementation of programs.
Lana Karlova: Coordinator of the National Erasmus+ Office in Armenia, presented the main objectives and conditions of the Erasmus+ Capacity Building in VET action, proudly noting that Armenia ranks first in the region for its VET projects (Currently, Armenia is participating in 11 projects, involving 29 institutions, Ukraine: 10 projects, 27 institutions, Georgia: 8 projects, 22 institutions, Moldova: 6 projects, 10 institutions, Azerbaijan: 6 projects, 12 institutions). She highlighted that the success of grant-winning institutions not only reflects the efforts of Armenia’s VET institutions in advancing vocational education but also serves as an inspiring example for other institutions, encouraging their active participation in strengthening institutional capacities, fostering skill development, and driving progress.
Arevik Ohanyan (Strategic Project Manager at Eurasia International University, Erasmus+ Higher Education Reform Expert) highlighted the importance of needs analysis and generating project ideas based on those needs.
The REnForce project, funded under the Erasmus+ ”Capacity Building in VET” action, was also introduced during the meeting. Arpine Manukyan (Human Resources Specialist at Arpi Solar LLC) shared their experiences in project development and creating a consortium and Hripsime Minasyan (Head of Education Quality Assurance at Gyumri Crafstman State School No. 4) presented the objectives, issues, and expected outcomes of the project.
At the end of the event, participants had the opportunity to address their questions to the speakers and receive additional information regarding the next steps related to the program.
This informational meeting is a vivid example of the efforts made by the Erasmus+ program to promote the development of VET institutions, enhance the quality of education in Armenia, and foster collaboration and capacity building among partner organizations.
It should be noted that the program’s call has already been announced. To create and submit your application for Erasmus+ Capacity Building in VET, watch the video tutorial (Capacity building project for VET – AM) from Erasmus+ World Wide Webinar. If you’re looking for project partners, use the Erasmus+ Partner search tool to connect with suitable applicants or organizations.
The National Erasmus+ Office in Armenia is ready to support the development of project proposals and the application process.