«Կրթությունը Եվրոպայում. կիսվի՛ր փորձովդ մեզ հետ» տեղեկատվական միջոցառում
Ուզո՞ւմ ես սովորել Եվրոպայում: Ծանո՞թ ես Էրազմուս+ և ԴԱԱԴ ծրագրերի առաջարկած հնարավորություններին: Ցանկանու՞մ ես սովորել Էրազմուս+ և ԴԱԱԴ ծրագրերի շրջանավարտներից, կամ կիսվել փորձովդ, տպավորություններովդ և ձեռքբերումներովդ:
Ահա այն հարցերը, որոնց պատասխանները գտնելու նպատակով հոկտեմբերի 10-ին Օպերա Սյութ հյուրանոցում Էրազմուս+ և ԴԱԱԴ գրասենյակների կողմից կազմակերպվեց «Կրթությունը Եվրոպայում. կիսվի՛ր փորձովդ մեզ հետ» տեղեկատվական միջոցառումը։ Վերջինս  #ErasmusDays միջազգային տեղեկատվական արշավի մասն էր և հյուրնըկալեց 150-ից ավել մասնակիցների՝ ուսանողների, շրջանավարտների ու երիտասարդ հետազոտողների մոտ 20 հայաստանյան բուհերից և ինստիտուտներից, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից,  Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունից և Գերմանիայի դեսպանատնից։
Միջոցառման նպատակներ էին բարձրացնել իրազեկությունը Էրազմուս+ և ԴԱԱԴ ծրագրերի կողմից առաջարկվող կրթաթոշակային հնարավորությունների վերաբերյալ, տեղեկացնել արտասահմանում սովորելու առավելությունների մասին, ներկայացնել արտասահմանում սովորած հայ ուսանողների փորձը և խթանել փորձի փոխանակումը և կապերի հաստատումը:
Միջազգային կրեդիտային շարժունության (հյուրընկալող երկրներ՝ Գերմանիա, Պորտուգալիա) և Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրերով (կոնսորցիումի երկրներ՝ Հունգարիա, Էստոնիա և Իռլանդիա) ուսանած 3 Էրազմուս+ շրջանավարտներ հրավիրված էին մասնակցելու պանելային քննարկմանը, որի ընթացքում նրանք խոսեցին նոր երկրում հիմնվելու և մշակույթում հեշտ ադապտացվելու, բնակարան հայթհայթելու, կրթաթոշակը ճիշտ կառավարելու և ուսումն ու ճամփորդությունները համատեղելու իրենց հաջողված փորձի մասին։
Պանելային քննարկմանը հաջորդեց հյուրասիրություն, որի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան շփվելու և շրջանավարտներին տալու իրենց հուզող հարցերը։

Do you want to study in Europe? Are you familiar with the opportunities offered by the Erasmus+ and DAAD programmes? Are you eager to learn from Erasmus+ and DAAD alumni?
These were the main questions that gathered Armenian youth – students, graduates and young researchers interested in scholarship opportunities to pursue their education in Europe – to the Information & Networking Session called “Study in Europe: Unpack your Experience.” The event took place in Opera Suite Hotel, Yerevan on 10 October 2019 within the frames of the annual #ErasmusDays international campaign. It hosted over 150 participants from 20+ Armenian Universities and Institutes, as well as the representatives from the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, the EU Delegation in Armenia, and the German Embassy in Armenia.
The main goal of this Info Session was to increase awareness on scholarship opportunities offered by Erasmus+ and DAAD, to communicate the benefits of studying abroad, to present positive examples of Armenian students that have studied in Europe through both programmes and to capitalize on European education experience exchange and networking.
3 Erasmus+ alumni of ICM (host countries: Germany, Portugal) and EMJMD (consortium countries: Hungary, Estonia, Ireland) programmes were invited to participate in a moderated panel session. They shared their experience on settling in a new country, finding proper housing, immersing oneself in foreign culture, budgeting the scholarship and balancing study and travel.
The panel session was followed by an informal networking reception, during which the participants had a chance to mingle with the alumni and ask more specific questions on their academic exchange journey.