Ճարտարապետական ժառանգության պաշտպանության կրթության բարեփոխում՝ Էրազմուս+ SAH ծրագրի միջոցով
Սեպտեմբերի 13-14-ին Էրազմուս+ «Ճարտարապետական ժառանգության կայունության ոլորտում կարողությունների զարգացում» (SAH) ծրագրի կոնսորցիումը հանդիպեց Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում (ՃՇՀԱՀ)՝ շարունակելու ծրագրի իրականացումն ու Կառավարման խորհրդի որոշումների քննարկումները: SAH-ը գործարկվել է 2021 թ․-ին և տևելու է 36 ամիս։ Ծրագրի կոնսորցիումի անդամներն են Լ’Աքվիլայի համալսարանը (համակարգող, Իտալիա), Աթենքի ազգային տեխնիկական համալսարանը (Հունաստան), Թավրիզի իսլամական արվեստի համալսարանի (Իրան), Ռայն-Վեստֆալիայի Ախենի տեխնիկական համալսարանը (Գերմանիա), իսկ Հայաստանից՝ Ճարտարապետության և ծինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանը (ՃՇՀԱՀ), Գորիսի պետական համալսարանը (ԳՊՀ) և Ճարտարապետների Հայաստանի միությունը։
Հայաստանն ունի հազարամյա և հարուստ պատմամշակութային ժառանգություն, ուստի SAH կոնսորցիումի հայ գործընկեր թիմերը մեծ նշանակություն են տալիս մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման ոլորտում եվրոպացի և իրանցի գործընկերների հետ պրակտիկայի և փորձի փոխանակմանը։
SAH կարողությունների զարգացման ծրագրի նպատակն է թարմացնել և կատարելագործել Հայաստանի և Իրանի համալսարանների ճարտարապետական ժառանգության և պաշտպանության ուսումնական ծրագրերը` միաժամանակ ապահովելով ճարտարապետական ժառանգության կայունությունը: Ծրագրի մեկնարկից ի վեր՝ Հայաստանյան գործընկերներն աշխատել են ճարտարապետական ժառանգության բնագավառի նոր առարկաներ ներդնելու, ինչպես նաև բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերի շրջանակներում միջառարկայական դասավանդման նոր մոդել ստեղծելու ուղղությամբ: Բուհերում մշակվելու և դասավանդվելու են հետևյալ 6 մոդուլները՝
1. Թվային տեխնոլոգիաները Ժառանգության պահպանման մեջ
2. Ճարտարապետական ժառանգության պահպանման թեորիան և մեթոդաբանությունը
3. Ժառանգության ուսումնասիրությունները
4. Պատմական նյութերի ու տեխնոլոգիաների կիրառումը ժառանգության պահպանման մեջ
5. Պատմական շենքերի պահպանում
6. Ժառանգության մշակութային նշանակությունը
Ճարտարապետական ժառանգության պահպանության մասնագիտական ոլորտն ավելի կայուն դարձնելու համար, ՃՀԱՀ-ում այս մոդուլների ներդրումը նպատակ ունի զարգացնել ճարտարապետական ժառանգության նոր ծրագիր՝ իր տեսակի մեջ առաջիններից մեկը Հայաստանում: Ճարտարապետների Հայաստանի միության մասնակցությունը SAH ծրագրին նպատակ ունի ամրապնդել ճարտարապետական ժառանգության պահպանման կրթությունը` մասնագիտական չափորոշիչների ուղեցույցներ տրամադրելով և նոր ուսումնական առարկաներում դրանց ներդրումը հեշտացնելու միջոցով:

On September 13-14, Erasmus+ “Capacity Building in Sustainability of Architectural Heritage” (SAH) project consortium met at the National University of Architecture and Construction of Armenia (NUACA) to continue discussions on the project progress and the decisions of the Governance Board.  SAH  was launched in 2021 and will be run for 36 months by the representatives of University of L’Aquila (Coordinator, Italy), National Technical University of Athens (Greece), Tabriz Islamic Art University (Iran), Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen University (RWTH, Germany), National University of Architecture and Construction of Armenia (NUACA), Goris State University (GorSU),  and Armenian Union of Architects.
Armenia has a thousand-year-old and rich historical-cultural heritage, hence Armenian partner teams of SAH consortium attach great importance to the exchange of practice and experience with the European and Iranian partners in the field of preservation and restoration of cultural heritage.
The aim of SAH capacity building project is to update and improve the architectural heritage and protection curricula of Armenian and Iranian Universities while ensuring the sustainability of the architectural heritage. Local teams have been working on introducing new subjects/modules, as well as to create a new interdisciplinary teaching model for the field of architectural heritage for Bachelor and Master study programs.  6 modules to be fully developed and taught at the National University of Architecture and Construction of Armenia (Yerevan) and Goris State University (Goris, Syunik) include:
1. Digital Technology for Heritage
2. Theory and Methodology of Preservation of Architectural Heritage
3. Surveys for Heritage
4. Historical Materials and Technologies for their Conservation
5. Historic Building Conservation
6. Cultural Significance of Heritage
In order to make the architectural heritage protection discipline more sustainable, the introduction of these  modules in NUACA is aimed to lead to the development of a new program in Architectural Heritage – one of the first of its kind in Armenia. Participation of Armenian Union of Architects in SAH project helps to strengthen the architectural heritage conservation education by providing guidance on national professional standards and facilitating their introduction into the new curricula.