Կայացավ Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետների նեթվորքինգային հանդիպումը
Սեպտեմբերի 19-20-ը կայացավ Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետների (ԲԿԲՓ) նեթվորքինգային հանդիպումը, որին Հայաստանից մասնակցում էին Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի ներկայացուցիչները և ԲԿԲՓ փորձագետները։
Հանդիպման նպատակն էր ներկայացնել բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետների դերը, SPHERE (Աջակցություն բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետներին) նախաձեռնության ընձեռած հնարավորությունները, ռեսուրսները, աջակցության շրջանակները։ Հանդիպումների ընթացքում մասնակիցները առանձին աշխատանքային խմբերով քննարկեցին տարեկան աշխատանքային պլանները, դրանց գծով առկա մարտահրավերները, դրանց լուծման եղանակները և իրենց ունեցած լավագույն փորձը։
Հանդիպումների երկրորդ օրվա ընթացքում մասնակիցները ստացան գործնական տեղեկատվություն տեխնիկական աջակցության ծրագրերի կազմման վերաբերյալ։ Այս թեմայով Հյուսիսային համալսարանի Ուսումնահետազոտական և միջազգայնացման գծով պրոռեկտոր Լուսինե Ֆլջյանը, ով նաև հանդիսանում է Էրազմուս+ ծրագրի նախկին ԲԿԲՓ փորձագետ, գործընկերներին որպես հաջողակ ծրագրի օրինակ ներկայացրեց 2019թ․ ՀՀ-ում իրականացված տեխնիկական աջակցության իր ծրագիրը նվիրված բուհերի ակադեմիական և վարչական անձնակազմի ներկայացուցիչների շարժունության խթանմանը։

On September 19-20, an online Higher Education Reform Experts (HERE) network meeting was held, in which representatives of the National Erasmus+ Office in Armenia and HERE experts participated from Armenia.
The purpose of the meeting was to present the role of HERE experts, the opportunities, resources, and support frameworks provided by the SPHERE (Support to Higher Education Reform Experts) initiative. During the meetings, the participants had an opportunity to discuss important topics in separate working groups such as the annual work plans, the existing challenges, ways of solving them, and the best practices they have.
During the second day of the meetings, the participants received practical information on the preparation of technical assistance missions (TAMs). On this topic, Lusine Fljyan, Vice-Rector for Research and Internationalisation of the Northern University, who is also a former Erasmus+ HERE expert, presented to colleagues the TAM implemented in 2019 in Armenia and devoted to the staff mobility promotion as an example of a successful TAM.