Կայացավ Mundus Talks վեբինարը
Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը հոկտեմբերի 11-ին անցկացրեց «Մունդուս Talks» հանդիպումների շարքի հերթական հանդիպումը՝ Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրերի հայ կրթաթոշակակիրների հետ։
«Կերտի՛ր ապագադ՝ Էրազմուս Մունդուսի միջոցով» խորագրով առցանց հանդիպման ընթացքում իրենց արժեքավոր փորձով կիսվեցին Էրազմուս Մունդուս ծրագրերի շրջանավարտներ Աննա Նահապետյանը («Մշակութային լանդշաֆտի, ժառանգության, հիշողության և հակամարտությունների դինամիկան» DYCLAM+ Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրի 2022-2024թթ․ շրջանավարտ, Էրազմուս Մունդուս Ասոսացիայի հայաստանյան ներկայացուցիչ) և Սուսաննա Դանիելյանը («Թարգմանչական տեխնոլոգիաների եվրոպական մագիստրատուրա» EM TTI Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտ, 2022-2024թթ․)։
Հանդիպման նպատակն էր հետաքրքրված անձանց ներկայացնել ծրագրին դիմելու գործընթացի նրբությունները, ուսման ընթացքը և ազդեցությունը՝ ուսանողների կյանքի և կարիերայի վրա։ Խոսնակները ապագա դիմորդների հետ կիսվեցին խորհուրդներով դիմումի փաթեթի արդյունավետ կազմման վերաբերյալ, ներկայացրին, թե ինչպիսի ակադեմիական և հետազոտական փորձառություն են ունեցել, ինչ մարտահրավերների հանդիպել և ինչպես լուծել դրանք, ինչ սոցիալական ծրագրերի, պրակտիկաների են մասնակցել, նեթվորքինգային ինչ հնարավորություններ են ունեցել և ինչպես օգտագործել դրանք։ Շրջանավարտները խոսեցին նաև, թե ինչպիսին էր տարբեր երկրներում ապրելու և սովորելու իրենց փորձը, ինչ մշակութային մարտահրավերների են բախվել, որոնք են մշակութային բազմազանության առավելությունները, և վերջապես ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ ծրագիրն իրենց կարիերայի զարգացման վրա։
Խոսնակներից Աննա Նահապետյանը ներկայացրեց նաև Էրազմուս Մունդուս ասոցացիայի առաջիկա պլանները և ակնկալվող գործունեությունը Հայաստանում:
Հանդիպման ընթացքում խոսնակները պատասխանեցին մասնակիցների հարցերին և իրենց հաջողված փորձի օրինակով մոտիվացիայի մեծ չափաբաժին փոխանցեցին նրանց։

Mundus Talks webinar took place
The National Erasmus+ Office in Armenia successfully implemented the online meeting with Erasmus Mundus Armenian alumni in the frames of the “Mundus Talks” series of webinars.
The speakers of the webinar titled “Shaping futures through Erasmus Mundus” were Anna Nahapetyan (“DYnamics of Cultural LAndscape, Heritage, Memory and Conflictualities” DYCLAM+ alumna, Erasmus Mundus Association (EMA) Country Representative for Armenia) and Susanna Danielyan (European Master’s in Technology for Translation and Interpreting (EM TTI) alumna).
The purpose of the meeting was to present the details of the application and study processes, as well as the impact of the program on the future life and career of the students. In particular, the speakers shared advice for future applicants on how to better prepare the application package, what kind of academic and research experience they had, what challenges faced and how to overcome them, what social programs and practices they’ve participated in, what networking opportunities they had and how they used them. The alumni also presented how their experience of living and studying in different countries was, what cultural challenges they faced, and the benefits of cultural diversity, and finally what impact the program had on their career development.
EMA Country Representative for Armenia Anna Nahapetyan also shared the upcoming activities and events of EMA in Armenia.
The speakers answered the numerous questions of the participants and gave them a huge dose of motivation with the example of their success stories.