Դեկտեմբերի 15-ին տեղի կունենա Տեղեկատվական հանդիպում՝ Ժան Մոնե գործողությունների վերաբերյալ
«Էրազմուս+ տեղեկատվական օրեր 2023» միջոցառումների շարքի շրջանակներում իրականացվող հերթական հանդիպումը այս անգամ նվիրված է Ժան Մոնե գործողություններին։ Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը հրավիրում է Ձեզ և հատկապես Ձեր բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներին մասնակցելու Ժան Մոնե գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվական հանդիպմանը, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 15-ին ժ 15:00-ին Եվրասիա միջազգային համալսարանում։
Հանդիպման խոսնակն է Աննա Խվորոստիանկինան, ով հանդիսանում է Եվրասիա միջազգային համալսարանի «Իրավաբանության» ամբիոնի վարիչը, «EUSecJuris» Ժան Մոնե մոդուլի ակադեմիական համակարգողը  և «ԵՄ իրավական հետազոտություններ և իրավական եվրոպականացում» /Եվրոիրավունք» Ժան Մոնեի ամբիոնի ղեկավարը։ Աննա Խվորոստիանկինան կանցկացնի մասնագիտական զարգացման սեմինար՝ անդրադառնալով նախագծերի ձևավորման և իրականացման մեթոդաբանության հարցերին, Ժան Մոնեի գործունեության ինտեգրման ռազմավարությանը գիտնականների ուսուցման և հետազոտական օրակարգում ԵՄ ուսումնասիրությունների լայն շրջանակում, Ժան Մոնեին մասնակցությունը որպես ակադեմիական կարիերայի կառուցման ուղի, ինչպես նաև Ժան Մոնեի դիմումի գործընթացի առանձնահատկությունները: Հանդիպումը կազմակերպվում է ԵՄ հետազոտությունների ակադեմիայի (AREUS) շրջանակներում, որը EuroLaw Ժան Մոնե ամբիոն նախագծի անբաժանելի մասն է:
ԻՆՉՊԵ՞Ս ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ ՀԱՆԴԻՊՄԱՆԸ
Տեղեկատվական հանդիպմանը մասնակցելու համար անհրաժեշտ է նախապես՝ մինչև դեկտեմբերի 13-ը ներառյալ գրանցվել՝ անցնելով հետևյալ հղմամբ։
Նշենք, որ Ժան Մոնե գործողությունների շրջանակում որևէ մոդուլ կամ ուսումնական ծրագիր դասավանդելու դեպքում դասախոսների համար առկա են լրացուցիչ վարձատրման հնարավորություններ։
[/vc_column_text]
[/vc_column][/vc_row]
ՈՐՈ՞ՆՔ ԵՆ ԺԱՆ ՄՈՆԵ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Ժան Մոնե Գործողություններն ուղղված են խթանելու դասավանդումն ու հետազոտությունը Եվրոպական Միության ուսումնասիրությունների ոլորտում։ Գործողությունների շրջանակում Դուք հնարավորություն ունեք դիմելու հետևյալ ուղղություններով՝
ԺԱՆ ՄՈՆԵ ՄՈԴՈՒԼՆԵՐ
Ժան Մոնե մոդուլներ գործողության շրջանակում կարող եք Ձեր բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում Եվրոպական Միության ուսումնասիրությունների ոլորտի վերաբերյալ կարճաժամկետ ուսումնական ծրագիր կամ դասընթաց կազմել: Մոդուլը կարող է լինել ընդհանուր կամ ներածական դասընթաց ԵՄ հարցերի վերաբերյալ, մասնագիտացված ուսուցում ԵՄ զարգացումների վերաբերյալ, կամ ամբողջությամբ ճանաչվող ամառային կամ ինտենսիվ դասընթացներ:
ԺԱՆ ՄՈՆԵ ԱՄԲԻՈՆՆԵՐ
Ժան Մոնե ամբիոնները դասավանդման պաշտոններ են` նախատեսված համալսարանական պրոֆեսորների համար, ովքեր մասնագիտացած են ԵՄ ուսումնասիրությունների ոլորտում: Ժան Մոնե ամբիոնը պետք է լինի երեք տարվա տևողությամբ և ունենա նվազագույնը 90-ժամյա դասավանդում մեկ ուսումնական տարվա ընթացքում:
ԺԱՆ ՄՈՆԵ ԳԵՐԱԶԱՆՑՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆՆԵՐ
Ժան Մոնե գերազանցության կենտրոնը հավաքում է առաջատար փորձագետների փորձն ու հմտությունները և նպատակ ունի զարգացնելու սիներգիա եվրոպական ուսումնասիրությունների տարբեր առարկաների ռեսուրսների միջև:
ԺԱՆ ՄՈՆԵ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ԱՍՈՑԻԱՑԻԱՆԵՐԻՆ
Ժան Մոնեն աջակցում է ասոցիացիաներին, որոնք իրենց հստակ նպատակ ունեն նպաստելու եվրաինտեգրման գործընթացի ուսումնասիրությանը: Նման ասոցիացիաները պետք է լինեն միջդիսցիպլինար և բաց բոլոր շահագրգիռ դասախոսների, ուսուցիչների և հետազոտողների համար, ովքեր մասնագիտացած են Եվրոպական Միության հարցերով համապատասխան երկրում կամ տարածաշրջանում:
ԺԱՆ ՄՈՆԵ ՑԱՆՑԵՐ
Ժան Մոնե ցանցերը նպաստում են Եվրոպական Միության ուսումնասիրությունների ոլորտում միջազգային կոնսորցիումների (բուհեր, գերազանցության կենտրոններ, ստորաբաժանումներ, թիմեր, անհատ ​​փորձագետներ և այլն) ստեղծմանը և զարգացմանը: Նրանք աջակցում են տեղեկատվության հավաքագրմանը, փորձի փոխանակմանը, գիտելիքի զարգացմանը և եվրոպական ինտեգրման գործընթացի խթանմանը ողջ աշխարհում:
ԺԱՆ ՄՈՆԵ ԾՐԱԳՐԵՐ
Ժան Մոնե ծրագրերը աջակցում են նորարարությանը և Եվրոպական Միության գաղափարախոսության տարածմանը: Կարելի է իրականացնել միջոցառումների մի լայն շրջանակ՝ ուսումնական նյութերի դիզայնից և մշակումից մինչև միջոցառումների կազմակերպման գործիքների ստեղծում: Այս ծրագրերը կարող են տևել 12-24 ամիս:

Info session on Jean Monnet Actions will be held on December 15, 2023
The next meeting in the frames of “Erasmus+ Information Days 2023” will be dedicated to Jean Monnet Actions. The National Erasmus+ Office in Armenia invites university professors and other interested parties to take part in the info session on December 15, 15:00 at Eurasia International University.
The speaker of the meeting is Anna Khvorostiankina, Head of the Law Department at Eurasia International University, academic coordinator of the “EUSecJuris” Jean Monnet Module, and the Jean Monnet Chair in “EU Legal Studies and Legal Europeanization” / EuroLaw. Anna Khvorostiankina will deliver a professional development workshop addressing the issues of methodology of project design and implementation, the strategy of integration of the Jean Monnet activities into scholars’ teaching and research agendas in EU Studies widely understood, the participation in the Jean Monnet action as a part of the academic career building, as well as the technicalities of the Jean Monnet application process. The workshop is organized in the framework of the Academy of Research in EU Studies (AREUS) which is an integral part of the EuroLaw Jean Monnet Chair program.
HOW TO TAKE PART IN THE INFO SESSION?
To participate in the information session, it is necessary to register by December 13 via the following link.
Please note that in the case of teaching any module within the framework of Jean Monnet actions, there are additional payment opportunities for professors.
WHAT DO JEAN MONNET ACTIONS INCLUDE?
Jean Monnet Activities aim to promote excellence in teaching and research in the field of European Union Studies worldwide. In the frames of the Actions, you have the opportunity to apply within the following directions.
JEAN MONNET MODULES
Within Jean Monnet Module, you can develop a short teaching programme or courses in the field of European Union studies at a higher education institution. A Module can be a general or introductory course on EU issues, specialised teaching on EU developments or fully recognised summer courses or intensive courses.
JEAN MONNET CHAIRS
Jean Monnet Chairs are teaching posts with a specialisation in European Union studies for university professors. A Jean Monnet Chair must last for three years, and must have a minimum duration of 90 teaching hours per academic year.
JEAN MONNET CENTRES OF EXCELLENCE
A Jean Monnet Centre of Excellence gathers the expertise and competences of high-level experts and aims at developing synergies between the various disciplines and resources in European Studies, as well as at creating joint transnational activities and structural links with academic institutions in other countries.
JEAN MONNET SUPPORT TO ASSOCIATIONS
Jean Monnet supports associations that have as their explicit purpose to contribute to the study of the European integration process. Such associations should be interdisciplinary and open to all interested professors, teachers and researchers specialising in European Union issues in the relevant country or region.
JEAN MONNET NETWORKS
Jean Monnet Networks foster the creation and development of consortia of international players (HEIs, Centres of Excellence, departments, teams, individual experts, etc.) in the area of European Union studies. They contribute to gathering information, exchanging practices, building knowledge and promoting the European integration process across the world.
JEAN MONNET PROJECTS
Jean Monnet Projects support innovation, cross-fertilisation and the spread of European Union content. There are a broad range of activities that can be carried out, from the design and development of education materials and tools to the organisation of events. These projects may last 12-24 months.