2020թ. հոկտեմբերի 15-ին, 16-ին և 17-ին Եվրահանձնաժողովի և Եվրախորհրդարանի բարձր հովանու ներքո ամբողջ Եվրոպայում և դրանից դուրս կանցկացվեն ամենամյա #Էրազմուսօրեր–ը: #Էրազմուսօրեր-ը նպատակ ունեն այդ երեք օրվա ընթացքում Ծրագրային և Գործընկեր երկրներում տարածել եվրոպական արժեքները, Էրազմուս+ ծրագրերի արդյունքներն ու ձեռքբերումները, և դրանք տեսանելի դարձնել քաղաքացիներին, մասնագետներին, լրատվամիջոցներին և քաղաքականություն մշակողներին: Անցյալ տարի #Էրազմուսօրեր-ի ընթացքում 53 երկրներում կազմակերպվել էր 3995 միջոցառում: Հայաստանում Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակը ևս մասնակցեց և իր ներդրումն ունեցավ բազմամշակութայնությանը, միջազգային շարժունությանը և ակտիվ քաղաքացիությանը նվիրված այս տոնակատարությանը` կազմակերպելով «Կրթությունը Եվրոպայում. կիսվի՛ր փորձովդ մեզ հետ» տեղեկատվական միջոցառումը Էրազմուս+ և ԴԱԱԴ ծրագրերի շրջանավարտների հետ:
Հաշվի առնելով ներկա գլոբալ սանիտարական ճգնաժամը՝ այս տարի #Էրազմուսօրեր-ը խրախուսում են «համակցված» միջոցառումների կազմակերպում՝ ինչպես վիրտուալ, այնպես էլ ֆիզիկական ներկայությամբ, ինչպիսիք են վեբինարները, առցանց ցուցահանդեսները, հաքաթոնները, գիտաժողովները, վիկտորինաները, ուսանողական թոք-շոուները, փոդքասթերը և այլն:
#Էրազմուսօրեր միջազգային արշավը հնարավորություն է տալիս հայաստանյան բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին ներկայացնել Էրազմուս+ ծրագրի իրենց ձեռքբերումները, կիսվել Միջազգային կրեդիտային շարժունության, Կարողությունների զարգացման և Ժան Մոնե ծրագրերի շնորհիվ կուտակված իրենց դրական փորձով: Էրազմուս+ ծրագրի հայ շահառուները հրավիրվում են մասնակցելու #Էրազմուսօրեր 2020-ին` ոչ միայն կարևորելու իրենց ընթացիկ կամ ավարտված ծրագրերը, այլև նախաձեռնելու միջոցառումներ, որոնց ուշադրության կենտրոնում կարող են լինել Քովիդ-19 համաճարակին առնչվող արդի թեմաները, ինչպիսիք են հեռավար ուսուցումը, էկոլոգիան, առողջապահությունը, համերաշխությունը և սոցիալական ներառումը: Երիտասարդների զբաղվածությանը նույնպես կարելի է անդրադարձ կատարել՝ հաշվի առնելով Europass նոր պլատֆորմի գործարկումը:
Դուք կարող եք կազմակերպել այն միջոցառումը, որն ավելի լավ է համապատասխանում ձեր ծրագրային և թիրախային խմբերի կարիքներին: Միջոցառումը պետք է գրանցել առցանց www.erasmusdays.eu կայքում, և տարածել այն սոցիալական մեդիայի միջոցով՝ #ErasmusDays հեշթեգով:
Գրանցման վերջնաժամկետն է՝ ս.թ. հոկտեմբերի 14-ը, ժամը 12:00-ը (կենտրոնական եվրոպական ժամանակով):
Կազմակերպիչները պատրաստել են թվային հաղորդակցության համար նախատեսված գործիքակազմ (digital communication toolkit), որը կարող եք օգտագործել ինստիտուցիոնալ կայքերի կամ սոցիալական ցանցերի միջոցով ձեր միջոցառումների տարածման և խթանման համար: Անգլերեն լեզվով գործիքակազմը կարելի է ներբեռնել այստեղից:
www.erasmusdays.eu կայքում ձեր միջոցառումների գրանցման հետ կապված հարցերը կարող եք ուղել էլ. հասցեին:

Under the high patronage of the European Commission and the European Parliament, in 2020 #ErasmusDays annual celebrations will take place on the 15th, 16th and 17th of October all over Europe and beyond. #ErasmusDays aim to communicate European values, mobility’s benefits and results of Erasmus+ projects in Programme and Partner Countries over three specific days in order to be visible by citizens, professionals, media and policy makers. Last year, 3 995 events were organized in 53 countries during the #ErasmusDays. NEO-Armenia also took part in #ErasmusDays 2019 edition and contributed to this official celebration of multiculturalism, international mobility and active citizenship by organisation of “Study in Europe: Unpack Your Experience” stocktaking seminar with Armenian participants of Erasmus+ and DAAD academic programmes.
Considering the global sanitary crisis we are going through, this #ErasmusDays 2020 encourages organization of blended events, both virtual and physical, such as: webinars, online photo exhibition, hackathons, conferences, quizzes, student shows, podcasts, radio emission etc.
The #ErasmusDays 2020 international campaign is an opportunity for Armenian higher education institutions to showcase their achievements in Erasmus+ Programme, share positive messages accumulated thanks to participation in ongoing International Credit Mobility (ICM), Capacity Building Higher Education (CBHE) and Jean Monnet projects. Erasmus+ Armenian beneficiaries are invited to participate in #ErasmusDays 2020 by not only highlighting their ongoing or former projects, but also initiating events the focus of which can be put on current topics raised by Covid-19 pandemic, such as distance learning, ecology, health, solidarity and social inclusion. The employability of young people could also be a topic to address, given the recent launch of the new Europass platform.
You are free to organize the event that suits you better. The event has to be registered online on the #ErasmusDays website www.erasmusdays.eu and can be shared through social media channels with the hashtag #ErasmusDays.
Deadline for registration: October 14th at 12:00 PM (CET)
The organizers have prepared a harmonized digital communication toolkit to be used for dissemination and promotion of your events through institutional websites or social networks. The toolkit in English can be downloaded here.
For any further questions concerning registration of your events on www.erasmusdays.eu website please contact erasmusdays@agence-erasmus.fr.