«Սոցիալական ներառումը բարձրագույն կրթության ոլորտում» խորագրով առցանց քննարկում
Էրազմուս+ տեխնիկական աջակցության առաքելության (TAM) շրջանակներում կազմակերպվելիք  «Սոցիալական ներառումը բարձրագույն կրթության ոլորտում» սեմինարին ընդառաջ, հուլիսի 3-ին Էրազմուս+ ազգային գրասենյակն ու Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագիտական (ԲԿԲՓ) թիմի անդամները կազմակերպեցին առցանց հանդիպում բարձրագույն կրթության ներառականության և սոցիալական ներառման հարցերով զբաղվող շահեկիցների հետ։ Քննարկման նպատակն էր բացահայտել ներառականության ապահովման տեսանկյունից հայաստանյան բուհերի ուժեղ և թույլ կողմերը, վերհանել կարիքներն ու բացերը։
Էրազմուս+ գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան ներկայացրեց առցանց քննարկման նպատակներն ու խնդիրները՝ մասնակիցներին կոչ անելով մտածել նախատեսվող սեմինարի  ռազմավարության ուղղությամբ թե՛ կազմակերպչական և թե՛ լսարանի կարիքների և հետաքրքրությունների տեսանկյունից։ Նա հայցեց համալսարանական և ՀԿ ոլորտի ներկայացուցիչների աջակցությունը միջոցառման տեսլականի հստակեցման, նաև սեմինարի առանցքային բովանդակության և ճիշտ բանախոսների ընտրության հարցերում:
10 բուհերի ներկայացուցիչներ, որոնցից ոմանք արդեն փորձառու են բարձրագույն ներառական կրթության ոլորտում (նաև շնորհիվ  վերջինիս զարգացմանն ուղղված ԵՄ Տեմպուս և Էրազմուս+ Կարողությունների զարգացման ծրագրերին մասնակցելու) ինչպես նաև «Հույսի կամուրջ» ՀԿ-ի մասնագետները կիսեցին իրենց տեսլականը, վերաբերմունքն ու մտահոգությունները սոցիալական ներառման վերաբերյալ և առաջարկեցին կարևոր գաղափարներ, որոնք պետք է ընդգրկվեն նախատեսված սեմինարի օրակարգում։
ԲԿԲՓ թիմի անդամ և Հյուսիսային համալսարանի պրոռեկտոր Լուսինե Ֆլջյանը անդրադարձավ Հայաստանում ՔՈՎԻԴ-19 բռնկման հասարակական հետևանքներին և բուհերի կողմից նախապարտաստվող նոր ռազմավարությունների կարևորությանը, որոնք պետք է նպատակաուղղված լինեն համաճարակով պայմանավորված սահմանափակումների համատեքստում բարձրագույն կրթության մատչելիության և հավասար հնարավորությունների ապահովմանը։
ԲԿԲՓ թիմի մեկ այլ անդամ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոս Աննա Գևորգյանը շեշտադրեց սեմինարի այնպիսի ընդհանուր օրակարգ մշակելու կարևորությունը, որը կարտացոլի հայկական բուհերի մեծամասնության հետաքրքրություններն ու կարիքները:
Հայաստանի պետական ​​մանկավարժական համալսարանի (ՀՊՄՀ) Միջազգային կապերի գրասենյակի ղեկավար Մարիաննա Հարությունյանը, որը մասնագիտացած է ներառական կրթության ոլորտում, շեշտեց ներառական միջավայրում աշխատող դասախոսների համար անհրաժեշտ իրավասությունների շրջանակի, գիտելիքների և հմտությունների զարգացման կարևորությունը: Ներառական կրթությունը պահանջում է համալիր մոտեցում՝ դասախոսների վերապատրաստման պատշաճ համակարգերի,  հանրության տարբեր օղակներին  հարմարեցված լսարանների և ուսումնական միջավայրերի առկայությամբ: Նա խոսեց նաև ՀՊՄՀ «Google լսարան» հարթակը որպես դասավանդման արդյունավետ գործիք օգտագործելու իր փորձի մասին: Վերջին հինգ տարիների ընթացքում այն թույլ է տվել բուհին բարելավել առցանց համագործակցությունն ու օգնել է անցում կատարել առցանց դասավանդմանը և ուսումնառությանը:
«Հույսի կամուրջ» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Հռիփսիմե Նազարեթյանը կարևորեց սոցիալական ներգրավման ոլորտում կարևոր դերակատար հանդիսացող բուհերի և հասարակական կազմակերպությունների միջև ակտիվ երկխոսության և կապերի խթանման այս հնարավորությունը: Հիշեցնենք, որ «Հույսի կամուրջ» ՀԿ-ն  պաշտպանում է հաշմանդամություն ունեցող երեխաների և երիտասարդների՝ հիմնական կրթություն ստանալու, համայնքային ծառայություններից օգտվելու, ինքնուրույն ապրելու և հավասար հնարավորություններից օգտվելու իրավունքները:
Հայաստանի ճարտարապետության և շինարարության ազգային համալսարանի Որակի ապահովման կենտրոնի ղեկավար Վարազդատ Հովհաննիսյանը կիսեց իր համալսարանական փորձն ուսանողների և բուհի անձնակազմի շրջանակներում հեռավար ուսուցման տեխնոլոգիաների օգտագործումը խրախուսելու նպատակով առկա ռեսուրսների համախմբման վերաբերյալ։ Քաղաքային և գյուղական համայնքների հետ բուհի հաջողված բանակցությունների արդյունքով` վերջիններս համաձայնել են իրենց տարածքներում առկա համակարգչային տեխնիկայով հագեցած գրասենյակներն առցանց ուսումնառություն իրականացնելու նպատակով տրամադրել հեռավոր շրջաններում ապրող ՀՃՇՀ ուսանողներին՝ ապահովվելով նրանց կրթության հասանելիությունը:
ՀՀ պետական ​​կառավարման ակադեմիայի (ՀՀ ՊԿԱ) պրոռեկտոր Թերեզա Խեչոյանն անդրադարձավ ներկայիս իրավիճակով պայմանավորված այն դժվարություններին, որոնց ակադեմիան բախվել է ուսանողների համար պրակտիկայի կազմակերպման գործընթացում։ Նա հորդորեց առաջիկա սեմինարի ընթացքում պրակտիկաների հասանելիության հիմնահարցը քննարկման թեմաներից մեկը դարձնել։
ԲԿԲՓ թիմի անդամ Էլվիրա Զարգարյանը, ով նաև ներկայացնում է Շիրակի պետական ​​համալսարանը, խոսեց բուհական ընդունելության խնդիրների մասին և շեշտադրեց ուսանողներին օժանդակող ծառայությունների կարևոր դերը վերջիններիս աջակցելու և համաճարակով պայմանավորված հիմնական կազմակերպչական և տեխնիկական մարտահրավերներին լուծում տալու գործում։
Եվրասիա միջազգային համալսարանի միջազգային կապերի գրասենյակի ղեկավար Նունե Ջոմարդյանն առաջարկեց լուծել ՔՈՎԻԴ-19-ի շրջանակներում ուսանողների վիրտուալ ընդունելության և բուհի հետ ծանոթացման (virtual onboarding) հարցը: Համաճարակը  բացառիկ հնարավորություն է ստեղծել բուհերի համար՝ վերանայելու նոր ուսանողներ գրավելու հին ուղիները: Նորեկ ուսանողների վրա առաջին դրական տպավորություն թողնելը շատ կարևոր է, ուստի անհրաժեշտ է ողջունել նրանց որպես համալսարանական ընտանիքի մասնիկ և հնարավորինս շուտ ծանոթացնել բուհի մշակույթին:
Ամփոփելով առցանց հանդիպման արդյունքները՝ Էրազմուս+ գրասենյակը խրախուսեց ներկաներին շարունակել ակտիվ մասնակցությունը սեմինարի ծրագրի մշակմանը և հետագա մասնագիտացված նիստերի վարմանը:

Brainstorming Online Session on “Social Inclusion in Higher Education”
On July 3rd 2020, in preparation for the upcoming Erasmus+ Technical Assistance Mission (TAM) on “Social Inclusion in Higher Education,” NEO and HERE-Armenia team initiated an online meeting aimed at revealing the strengths, needs and interests of the Armenian universities central to inclusive education.
Representatives of the 10 Armenian universities, some of them already with sufficient experience in inclusive education, and a non-governmental organization “Bridge of Hope” shared their vision, attitudes and concerns towards inclusive higher education and proposed important concepts to be outlined on the agenda of the envisaged training- seminar.
Lana Karlova, Coordinator of NEO-Armenia, set and defined the online event goals and objectives; led the discussions on the event strategy from the perspective of the planner and attendees; sought the assistance of the university and NGO representatives in accomplishing the vision of the event with regard to building out the event content and selecting the right guest speakers.
Lusine Fljyan, HERE-Armenia team member and Vice-Rector of Northern University, facilitated the brainstorming session and touched upon the social dimensions of COVID-19 outbreak in Armenia and the importnace of containment strategies to be adopted by the universities to ensure equity of access to higher education.
Anna Gevorgyan, another member of HERE-Armenia team and lecturer at the American University of Armenia, focused on the importance of developing a common agenda for the TAM that would reflect the interests and needs of Armenian Universities.
Head of International Relations Office at Armenian State Pedagogical University (ASPU), Marianna Harutyunyan, whose education background is in inclusive education, emphasized the importance of the necessary competences, attitudes, knowledge and skills required of the teachers working in inclusive settings. Inclusive education needs a holistic approach and requires proper teacher training systems and learning environments to welcome diversity.
She also spoke about ASPU’s experience in using the Google classroom as an effective online tool for teaching. The platform has allowed for streamlined online collaboration for the past five years and helped in this rapid shift to online teaching and learning.
Hripsime Nazaretyan, representative of the Bridge of Hope (BoH) NGO, welcomed the initiative and highlighted the importance of fostering active dialogue and links between the universities and the NGOs that have become essential actors in the social field. BoH defends the rights of children and youth with disabilities and advocates for their access to basic education, community-based services and equal opportunities for independent living.
Varazdat Hovhannissyan from the National University of Architecture and Construction of Armenia (NUACA), shared his university experience on consolidating available resources to encourage the use of distance learning technologies among the students and staff. NUACA administration negotiated with the city and rural municipalities to convert their offices into online learning spaces for the students and teaching staff living in the remote areas to make sure all the students can get the education they are entitled to.
Vice-Rector of the Public Administration Academy of Armenia (PAARA) Thereza Khechoyan, focused on the difficulties the academy has faced in organizing internships for the students and the need to make this issue one of the topics for discussions during the forthcoming TAM.
Elvira Zargaryan, HERE-AM team member who also represents Shirak State University, talked about the students’ admission problems and emphasized the role of student support services in helping the students to solve the major organizational and technical challenges that the pandemic is causing.
Nune Jomardyan, Head of International Relations Office at Eurasia International University, proposed to tackle the issue of virtual onboarding of students amid COVID-19. The exceptional circumstances created by the pandemic is challenging the universities to rethink the ways they onboard new students. It is critical to establish a positive first impression with the newcomers, welcome them to the family and engage into the university’s culture.
Summing up, the online brainstorming meeting encouraged the attendees to be proactive in designing the programme for the training-seminar and incentivized them to contribute further for the specialized sessions.