14 հայի շնորհվել է Էրազմուս Մունդուս կրթաթոշակ
2019թ. հունիսի 14-ին տեղի ունեցավ Էրազմուս Մունդուս կրթաթոշակակիրների հետ մինչ մեկնման կողմնորոշման հանդիպում: Միջոցառումը կազմակերպվել էր Եվրոպական միության պատվիրակության և Հայաստանում Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի համատեղ ջանքերով: Հանդիպման նպատակն էր կապեր հաստատել կրթաթոշակակիրների, շրջանավարտների և Երևանում ԵՄ դեսպանատների ներկայացուցիչների հետ, նախապատրաստելու մասնակիցներին կրթաթոշակային ծրագրերի մեկնարկին՝ պրակտիկ խորհուրդների, փորձի փոխանակման և հարց ու պատասխանի միջոցով։
Դժվարին մրցակցության արդյունքում, 14 հայի տրվել է հնարավորություն կրթաթոշակով ուսանելու հետևյալ ծրագրերում՝
- Big Data Management and Analytics
- Children’s Literature, Media and Culture
- DYnamics of Cultural LAndscape, Heritage, Memory and conflictualities
- International Development Studies
- European Master in Lexicography
- European Master in Health Economics and Management
- European Politics and Society: Vaclav Havel Joint Master Programme
- Global Markets, Local Creativities
- South European Studies
- Technology for Translating and Interpreting
Իր ողջույնի խոսքում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի Ծրագրի պատասխանատու Էդիթ Սողոմոնյանը շնորհավորեց նոր ընտրված ուսանողներին նման դժվարին ծրագրերին ընդունվելու կապակցությամբ, որոնք առանձնանում են իրենց ակադեմիական գերազանցությամբ և տրամադրվող կրթության բարձր որակով։ Այնուհետեւ, Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի Ծրագրի պատասխանատու Անի Թորոսյանը ներկայացրեց Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում ուսումնառության հնարավորությունները, Էրազմուս+ շրջանավարտների մասին թարմ վիճակագրական տվյալները և վերջում անկացրեց Էրազմուս+ մշակութային ժամանցային վիկտորինան:
Էրազմուս Մունդուս շրջանավարտենրի ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրեց ասոցիացիայի կառուցվածքը, նպատակները և գործունեությունը, ինչպես նաև ծանոթացրեց շրջանավարտների համայնքային պլատֆորմում գրանցման կարգին և համայնքի ակտիվ անդամ դառնալու օգուտներին:
Դրան հաջորդեց փորձի փոխանակումն ու հարց ու պատասխանը շրջանավարտների և ընթացիկ ուսանողի հետ: Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան խորհրդատվություն ստանալ ամենափորձառու շրջանավարտներից և ընթացիկ ուսանողից, այն է՝ Դավիթ Պիպոյանից, Աննա Գևորգյանից և Վահե Զարգարյանից:
Միջոցառման վերջին հատվածը ուղղված էր Հայաստանում դեսպանատների ներկայացուցիչներին`Անի Շագինյանովա, Չեխիայի դեսպանատուն, Սթիվ Դոդս, Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատուն, և Շարլոտ Վենեմա, Ֆրանսիայի դեսպանատուն: Նրանք տրամադրեցին վիզայի տրամադրմանձեռք բերման կարգի վերաբերյալ գործնական խորհուրդներ Չեխիայի Հանրապետությունում, Մեծ Բրիտանիայում և Ֆրանսիայում երկարաժամկետ կացության կարիք ունեցող ուսանողներին:

Erasmus Mundus Scholarships Awarded to 14 Armenians
On June 14, 2019 the Pre-Departure Orientation Meeting (PDO) united the newly selected EMJMD scholarship grantees. The event was organised by the joint efforts of the Delegation of the European Union (EUD) to Armenia and the National Erasmus+ Office in Armenia (NEO), at the premises of EUD in Yerevan. The orientation was specifically designed to cover important academic and cultural adjustment topics as well as introduce expected travel and health related procedures, such as visa application, residence permits and medical insurance. But above all, the main goal of the PDO was to create an excellent networking opportunity.
As a result of tough competition, 14 Armenians were awarded full scholarships. These students will be studying in the following EMJMDs:
• Big Data Management and Analytics
• Children’s Literature, Media and Culture
• DYnamics of Cultural LAndscape, Heritage, Memory and conflictualities
• International Development Studies
• European Master in Lexicography
• European Master in Health Economics and Management
• European Politics and Society: Vaclav Havel Joint Master Programme
• Global Markets, Local Creativities
• South European Studies
• Technology for Translating and Interpreting
In her welcome speech NEO Programme Officer Edith Soghomonyan congratulated the newly-selected students on being accepted to such academically challenging excellence programmes. Next, NEO Programme Officer Ani Torosyan gave an overview of Study Opportunities within Erasmus+ Programme, including recent figures about Erasmus+ alumni and their employability, followed by an Erasmus+ cultural quiz.
EMA Country Representative for Armenia Armen Grigoryan introduced EMA – its structure, objectives and activities as well as explained the registration procedure at EMA Community Platform and named the benefits of becoming an active member of EMA community
This was followed by the EMA alumni and student testimonials and Q&A. The attendees had an opportunity to get first-hand information and advice from the most experienced EM alumni and student, namely David Pipoyan, Anna Gevorgyan and Vahe Zargaryan.
The final session of the PDO was aimed at the representatives of the embassies: Ani Šaginjanová representing Czech Embassy in Armenia, Steve Dodds from British Embassy, and Charlotte Venema from French Embassy. They provided practical tips on visa application procedure for students pursuing long term study in Czech Republic, UK and France. They also answered individual questions about visa arrangements and settlement in these countries.