Էրազմուս+ գրասենյակը մասնակցում է 2019թ Եվրոպայի օրերի միջոցառումներին
2019թ․-ի մայիսին Եվրոպայի օրվա ամենամյա տոնախմբության շրջանակներում Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը ազդարարեց համաեվրոպական տոնի հայաստանյան մեկնարկը և հրավիրեց բոլորին մասնակցելու Հայաստանում տոնի շրջանակում սպասվող բոլոր միջոցառումների։ Այս տարի ԵՄ-ի կրթական, մշակութային և նորարարական ծրագրերը Հայաստանում ներկայացվեցին 6 քաղաքներում՝ ներառյալ մայրաքաղաք Երևանը։
Մայիսի 16-ին Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի թիմը ժամանեց Գյումրու «Սև Բերդ» հրապարակ՝ գյումրեցիներին ներկայացնելու Եվրամիության խոշորագույն Էրազմուս+ կրթաթոշակային ծրագրի հնարավորությունները բարձրագույն կրթության ոլորտում։ Մեր տաղավարի այցելուները տեղեկացան թե՛ մայրաքաղաքային և թե՛ մարզային բուհերի ուսանողների և դասախոսական ու վարչական անձնակազմի ակադեմիական փոխանակումների մասին, ինչպես նաև ծանոթացան Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական կրթաթոշակներին դիմելու նպատակով Էրազմուս+ գրսենյակում խորհրդատվական այց ամրագրելու կարգին։ Գյումրու միջոցառման բոլոր մասնակիցներն ու այցելուներն, ի թիվս որոնց նաև Էրազմուս+ գրասենյակի թիմը, հնարավորություն ստացան անվճար մասնակցելու հենծանվավարժանքի։
Մայիսի 24-ին Եվրոպայի օրերի շրջանակներում Երևանում Գերմանիայի դեսպանատունը կազմակերպեց բաց դռների օր, որի նպատակն էր հասարակությանը ներկայացնել Եվրամիութունն ու Գերմանիան՝ որպես ԵՄ առաջատար երկրկներից մեկը: Դեսպանատան շենքում էքսկուրսիայի մասնակցելու հնարավորությունից բացի, ներկաները այցելեցին Էրազմուս+ տաղավար, ծանոթացան առաջարկվող կրթաթոշակային և դրամաշնորհային ծրագրերին, ինչպես նաև Էրազմուս+ շարժունության մասին պրակտիկ հարցեր տվեցին Էրազմուս+ շրջանավարտներին, որոնք մասնակցում էին այս միջոցառմանը՝ որպես կամավոր:
Ի ամփոփում, մայիսի 26-ին Երևանում կայացած Եվրոպայի օրվա տեղեկատվական ցուցահանդեսին Էրազմուս+ ազգային գրասենյակ թիմն ու կամավորներն Էրազմուս+ տաղավարում հյուրընկալեցին 500-ից ավել այցելուների: Բոլոր երեք միջոցառումների ժամանակ մեր տեղեկատվական տաղավարի հյուրերը մասնակցեցին մեր Էրազմուս+ մշակութային վիկտորինային, իսկ 60% և ավել հարցրերի ճիշտ պատասխանածներին շնորհվեցին «Էրազմուս+ փորձագետի» վկայականներ:

Erasmus+ Celebrating Europe Days in Armenia!
On the occasion of Europe Days 2019, the Delegation of the European Union to Armenia invited everyone to explore, experience and express the cultural and innovative Europe via series of public events which commenced in Gyumri on 16 May and concluded on 26 May with the Europe Day Information Fair and concert in Yerevan. This year Europe Day celebrations took place in 6 Armenian cities including the capital Yerevan.
On May 16, National Erasmus+ Office arrived at the Black Fortress castle square in order to celebrate the Europe Day in Gyumri. Our info booth had a jolly and intellectually stimulating atmosphere. Erasmus+ scholarship opportunities were shared with the local students, university staff and alumni who attended the fair. All visitors of the fair, including our team, profited from the cycling culture of the day and significantly improved their bike riding skills.
On May 24, within the frames of Europe Days program, the German Embassy in Yerevan organised an Open Doors event which was aimed at introducing the public with the EU and Germany as one of its leading countries. Besides an excursion in the building of the Embassy, the attendees had a chance to visit Erasmus+ booth, get acquainted with the activities of our Օffice and Erasmus+ scholarship opportunities for students and university staff, as well as engage in discussions with Erasmus+ alumni who volunteered with us at this event.
Finally, on May 26, Erasmus+ team and volunteers hosted over 500 visitors of Europe Day Information Fair in Yerevan! During all three events the attendees of Erasmus+ info booth had a chance to take our Erasmus+ cultural quiz and those with the majority of correct answers were awarded an “Erasmus + Expert” certificate.