Էրազմուս+ «ARMDOCT» և «MODEST» կարողությունների զարգացման ծրագրերը նախաձեռնեցին համատեղ առցանց վեբինար
2021թ․ փետրվարի 2-ին Էրազմուս+ ARMDOCT և MODEST ծրագրերի կոնսորցիումների անդամները նախաձեռնեցին «Համագործակցային դոկտորական կրթություն. համալսարան-արդյունաբերություն գործընկերություններ» թեմայով համատեղ վեբինար: 100-ից ավել մասնակիցներ հանդիպեցին առցանց՝ ուսումնասիրելու Իտալիայում, Լատվիայում, Ֆրանսիայում և Լեհաստանում արդյունաբերության հետ համատեղ դոկտորական ծրագրերի կազմակերպման պրակտիկան, ազգային քաղաքականությունն ու կառույցները, ինչպես նաև համալսարան-արդյունաբերություն գործընկերության սխեմաները:
Միջոցառման մեկնարկին ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցավ Հայաստանում Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան՝ շեշտադրելով գիտելիքահեն հասարակություն կառուցելու գործընթացում արդյունաբերության և ակադեմիայի միջև մշտական երկխոսության պահպանման կարևորությունը:
Տերամոյի համալսարանի միջազգայնացման և համատեղ ուսումնական ծրագրերի պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Պաոլա Պիտիան ներկայացրեց Իտալիայում 2013թ.-ի նախարարական հրամանագրով ներդրված արդյունաբերական ասպիրանտական (PhD) ծրագրերը, որոնք ստեղծվել են` հաշվի առնելով համալսարանների և բիզնեսի ընդհանուր հետաքրքրությունները, այն է՝ խթանել հետազոտական նորարարությունը և վերապատրաստման, ուսուցման գործընթացների միջոցով գիտելիքների և հմտությունների փոխանցումը:
«MODEST» ծրագրի համակարգող, Լատվիայի համալսարանի ուսումնասիրությունների զարգացման և բուհական կառավարման բարելավման ծրագրի տնօրեն Ինգա Սկենդերեն խոսեց Լատվիայում դոկտորական կրթության բարեփոխումների փորձի մասին: Լատվիայի կառավարության Գործողությունների ծրագրի համաձայն` նախատեսվում է դոկտորական կրթության նոր մոդելի ներդրում, որը կապահովի մրցակցային ուսումնական ծրագրերի առկայություն, ակադեմիական պաշտոնի առաջխաղացման (tenure track) և բարձրագույն կրթության ու գիտահետազոտական ռեսուրսների համախմբման մեխանիզմների կիրառում, ինչպես նաև կրթության 3-րդ մակարդակում որակի մշտադիտարկման համակարգերի հաստատում:
Լատվիայի Տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ասոցիացիայի նախագահ Սինգե Բալինան լրացրեց տկն Սկենդերեի խոսքը` ընդգծելով արդյունաբերական ասպիրանտուրայի (Industrial PhD) ուսումնական ծրագրերում արդյունաբերության ներգրավման կարևորությունը:
Դոկտորանտուրան Լեհաստանում ներկայացրեցին Կրակովի Յագելոնյան համալսարանի պրոֆեսոր Լյուսիան Չմիելարսը և դոկտոր Մարեկ Ֆրանկովիչը: Լեհաստանում դոկտորական կրթական ծրագրերը 4 տարի են տևում: Հետազոտությունից բացի, դրանք սովորաբար պարունակում են պարտադիր ուսուցման մի քանի բաղադրիչներ: Դոկտորանտուրայի յուրահատուկ կրթական մասը, որն անհրաժեշտ է ավարտել, նշված է համալսարանի Դոկտորական կրթության կանոնադրության մեջ: Լեհաստանում ասպիրանտները (PhD ուսանողները) մինչև 60 ժամ պաշտոնական դասավանդման իրավունք ունեն: Ուսման վարձ չի գանձվում. փոխարենը, բոլոր ասպիրանտները ստանում են կրթաթոշակ (ամսական 450-700 եվրո):
Ֆրանսիայի փորձը ներկայացրեց Ժան Մուլեն Լիոն 3 համալսարանի իրավագիտության ավագ դասախոս, պրոֆեսոր Գիյոմ Ռուսեթը, ով խոսեց «CIFRE» հետազոտական վերապատրաստման արդյունաբերական պայմանագրերի մասին, որոնց միջոցով սահմանվում է Ֆրանսիայում համալսարան-արդյունաբերություն համագործակցության շրջանակը: Այս պայմանագրերի նպատակն է վերջ դնել հետազոտություններ իրականացնող պետական համալսարանների և մասնավոր ընկերությունների միջև տարանջատմանը: Պայմանագիրը տրամադրում է այն կազմակեպությունը, որտեղ ասպիրանտն աշխատելու և պետական լաբորատորիայի հետ համատեղ հետազոտություն է կատարելու` Բարձրագույն կրթության և հետազոտությունների նախարարության կողմից ստանալով երեք տարվա համար 14,000 եվրո սուբսիդավորում:
«ARMDOCT» և «MODEST» ծրագրի գործընկեր ԵՄ երկրների լավագույն փորձի ներկայացմանը հաջորդեց քննարկում և հարցուպատասխան: Նշված թեմաներով շնորհանդեսները հասանելի են ստորև:

On 2 February 2021, the consortium partners of Erasmus+ CBHE “ARMDOCT” and “MODEST” projects initiated a joint online Webinar on “Collaborative Doctoral Education: University-Industry Partnerships.” More than 100 participants met online to explore the practices of collaborative doctoral program organization, national policies and structures, university-industry partnership schemes applied in Italy, Latvia, France and Poland.
The event convened with a welcome speech by Lana Karlova, Program Coordinator of the National Erasmus+ Office in Armenia. Ms Karlova highlighted the importance of sustaining constant dialogue between the industry and academia to build a knowledge-based society.
Prof. Paola Pittia, Deputy Rector of Internationalization and Joint Study Programmes at the University of Teramo, presented the Industrial PHD programmes introduced in Italy by the Ministerial Decree of 2013. Industrial PhDs were set up taking into account the shared interests of universities and businesses to promote innovative research opportunities, knowledge and skills transfer focused on training and learning processes.
“MODEST” Project Coordinator, Director of the Study Development and governance improvement program at the University of Latvia Ms. Inga Skendere talked about Latvia’s doctoral education reform experience. According to her Latvian Government’s Action plan foresees the introduction of a new Doctorate Model, which will ensure development of competitive study programs, implementation of tenure track system, application of relevant mechanisms for consolidating Higher Education (HE) and research resources, establishment of HE quality monitoring systems.
Ms. Signe Balina, President of Latvian Information and Communications Technology Association, complemented Ms. Skendere’s speech underlining the importance of involvement of industry in study programmes via industrial PhDs.
Doctoral Studies in Poland were presented by Prof. Lucjan Chmielarz and Dr. habil. Marek Frankowicz from Jagiellonian University in Krakow. Full time doctoral programmes in Poland usually last 4 years. In addition to research, they usually contain several compulsory training components. The specific training each PhD student needs to complete is specified by the university’s Doctoral Study Regulations. PhD students may also undertake up to 60 hours of formal teaching. Tuition fees are not charged; instead, all PhD students receive a scholarship (450-700 Euros monthly).
As stated by Prof. Guillaume Rousset, Senior Lecturer in Law, Jean-Moulin Lyon 3 University, the “CIFRE Contract” (industrial convention for research training) defines the University-Industry Partnership Framework in France. It aims to end the separation between public university research and private companies. The contract provides a firm that hires a doctoral student who will work in a research collaboration with a public laboratory with a subsidy of € 14,000 over a three-year period. These contracts are financed by the Ministry for Higher Education and Research.
The best practice presentations of “ARMDOCT” and “MODEST” project partner EU countries were followed by a discussion and Q&A session.