Հայտարարվել է Էրազմուս+ 2024թ Առաջարկների մրցույթը
Նոյեմբերի 28-ին Եվրոպական հանձնաժողովը հայտարարեց 2024թ․ Էրազմուս+ Առաջարկների մրցույթը: Էրազմուս+-ը ԵՄ կրթության, վերապատրաստման, երիտասարդության և սպորտի ամենամեծ ծրագիրն է: Հաջորդ տարվա համար 4,3 միլիարդ եվրո բյուջեով Էրազմուս+-ը կշարունակի աջակցել բարձրագույն և միջին մասնագիտական կրթության և վերապատրաստման ոլորտում ուսանողների փորձառություններին: Ծրագիրը նաև հնարավորություններ է ընձեռում չափահաս սովորողներին, մանկավարժներին և անձնակազմին, ինչպես նաև երիտասարդներին ոչ ֆորմալ ուսուցման ծրագրերում ներգրավվել:
Էրազմուս+-ի շրջանակներում համագործակցությունը կշարունակի միավորել անհատներին և կազմակերպություններին՝ աշխատելու ծրագրի չորս հիմնական առաջնահերթությունների ուղղությամբ։ Դրանք են՝ ներառականություն, քաղաքացիական ակտիվություն և ժողովրդավարական մասնակցություն, կանաչ և թվային կրթություն: Էրազմուս+-ը կշարունակի նաև իր առանցքային դերն ունենալ ԵՄ ընդհանուր արժեքների առաջխաղացման գործում: Ծրագրի բոլոր շահառուները և նրանց կողմից իրականացվող գործողությունները պետք է համապատասխանեն և խթանեն մարդու արժանապատվության և իրավունքների, ազատության, ժողովրդավարության, հավասարության և օրենքի գերակայության արժեքները: Ցանկացած պետական կամ մասնավոր հաստատություն, որն ակտիվ է կրթության, վերապատրաստման և երիտասարդության ոլորտում, կարող է դիմել Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում ֆինանսավորման համար:
Նախաբան
2021-2027 թվականների շրջափուլում Էրազմուս+-ն ավելի քան 26,2 միլիարդ եվրո է հատկացնում, որը համալրվել է ևս 2,2 միլիարդ եվրոյով ԵՄ արտաքին գործիքներից։ Էրազմուս+ ծրագիրը 1987 թ․-ից ի վեր ներգրավել է ավելի քան 14 միլիոն անհատների, ովքեր մասնակցել են տարբեր կրթական, վերապատրաստման և երիտասարդության շարժունության միջոցառումների: Ծրագիրը շարունակաբար ընդլայնում է իր հասանելիությունը՝ ներգրավելով ավելի շատ քաղաքացիների:
Հաջորդ քայլեր և այլ մանրամասներ
2024թ․Կարողությունների զարգացումը բարձրագույն կրթության ոլորտում․ տեղեկատվական հանդիպում
2024 թ. Տարեկան աշխատանքային ծրագիր
2024 թ. Առաջարկների մրցույթի հրավեր
Հմտությունների և տաղանդների շարժունություն
Ստորև նշված են Հայաստանի համար հասանելի ծրագրերի հայտերի ներկայացման բոլոր ժամկետները (Բրյուսելի ժամանակով):
| Հիմնական Գործողություն 1 | |
| Միջազգային կրեդիտային շարժունություն | 2024թ․ փետրվարի 20, կենտրոնական եվրոպական ժամանակով ժ․ 12:00 |
| Վիրտուալ փոխանակումեր բարձրագույն կրթության ոլորտում և երիտասարդների համար | 2024թ․ ապրիլի 25, կենտրոնական եվրոպական ժամանակով ժ․ 17:00 |
| Հիմնական Գործողություն 2 | |
| Էրազմուս Մունդուս նախագծեր | 2024թ․ փետրվարի 15, կենտրոնական եվրոպական ժամանակով ժ․ 17:00 |
| Կարողությունների զարգացում բարձրագույն կրթության ոլորտում | 2024թ․ փետրվարի 8, կենտրոնական եվրոպական ժամանակով ժ․ 17:00 |
| Կարողությունների զարգացում ՄԿՈւ ոլորտում | 2024թ․ փետրվարի 29, կենտրոնական եվրոպական ժամանակով ժ․ 17:00 |
| Ժան Մոնե գործողություններ | 2024թ․ փետրվարի 1, կենտրոնական եվրոպական ժամանակով ժ․ 17:00 |
Խնդրում ենք ծանոթանալ Էրազմուս+ Ծրագրի Ուղեցույցին՝ հայտերի ներկայացման մանրամասներին ծանոթանալու համար:

The 2024 Erasmus+ call for proposals has been released!
On November 28, the European Commission launched the 2024 call for proposals under Erasmus+, the EU’s programme to support education, training, youth and sport in Europe. With a budget of €4.3 billion for next year, Erasmus+ will continue to support transnational experiences of students in higher education and vocational education and training. The programme also offers opportunities to adult learners, educators and staff, and young people in non-formal learning programmes.
Cooperation activities under Erasmus+ will continue to bring people and organisations together to work on the programme’s four overarching key priorities: inclusion, active citizenship and democratic participation, green and digital transitions. Erasmus+ will also continue its key role in promoting common EU values. All programme beneficiaries and the activities they implement will comply and promote the values of human dignity and rights, freedom, democracy, equality, and the rule of law. Under this Erasmus+ call for project applications, any public or private body active in the fields of education, training, youth and sport can apply for funding.
Background
The total budget available for Erasmus+ from 2021 to 2027 amounts to €26.2 billion, complemented with some €2.2 billion from EU’s external instruments. The Erasmus+ programme has benefited over 14 million people since 1987, through participation in various education, training, and youth mobility activities. The programme is continuously expanding its reach to involve more citizens.
Next steps and more information
2024 Erasmus+ call for proposals
Factsheet on new Erasmus+ 2021-2027 programme
All deadlines for submission of applications for projects eligible for Armenia specified below are set at Brussels time.
| Key Action 1 | |
| Mobility of individuals in the field of higher education | 20 February 2024 at 12:00 CET |
| Virtual exchanges in the field higher education and youth | 25 April 2024 at 17:00 CET |
| Key Action 2 | |
| Erasmus Mundus Action | 15 February 2024 at 17:00 CET |
| Capacity building in the field of Higher Education | 8 February 2024 at 17:00 CET |
| Capacity building in the field of Vocational Education and Training | 29 February 2024 at 17:00 CET |
| Jean Monnet Actions and Networks | 1 February 2024 at 17:00 CET |
Please refer to the Erasmus+ Programme Guide for detailed instructions for the submission of applications.