2018 թ. Ազգային, Տարածաշրջանային և Խաչաձև առաջնահերթություններ
Հրապարակվել է 2018 թ. Էրազմուս+ ՀԳ2 «Կարողությունների զարգացումը բարձրագույն կրթության ոլորտում» գործողության  Ազգային, Տարածաշրջանային և Խաչաձև առաջնահերթությունների ցանկը, որը հասանելի է  այստեղ:
Կախված Կարողությունների զարգացմանը միտված ծրագրերի մեջ ընդգրկված երկրներից՝ կարող են սահմանվել Ազգային, Տարածաշրջանային կամ Խաչաձև առաջնահերթություններ ծրագրերի երկու կատեգորիաների համար (համատեղ ծրագրեր և կառուցվածքային ծրագրեր):
Ծրագրերը պետք է հիմնավորեն, թե ինչպես և ինչ չափով են անդրադառնալու այդ առաջնահերթություններին: Ծրագրային այն առաջարկները, որոնք չեն հետևի ազգային և/կամ տարածաշրջանային առաջնահերթություններին, չեն դիտարկվի ֆինանսավորման համար: Խաչաձև առաջնահերթությունները կդիտարկվեն ընտրական փուլում նմանատիպ որակի առաջարկությունների հետ մեկտեղ: Առաջարկվում են ազգային/տարածաշրջանային առաջնահերթությունների երեք կատեգորիաներ, որոնք ընդգրկում են հետևյալ ուղղությունները՝
1. Առարկայական ոլորտներ (ուսումնական ծրագրերի մշակման համար),
2. Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների կառավարման բարելավում,
3. Բարձրագույն կրթական ոլորտի և լայն հասարակական ու տնտեսական միջավայրի միջև կապի ամրապնդում:
Ազգային առաջնահերթությունները սահմանվում են Գործընկեր երկրների ԵՄ պատվիրակությունների և բարձրագույն կրթության համար պատասխանատու նախարարությունների կողմից:
Տարածաշրջանային առաջնահերթությունները սահմանվում են Եվրոպական հանձնաժողովի ծառայությունների կողմից՝ ԵՄ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների և նպատակների հիման վրա:
Այն երկրներում, որտեղ սահմանվել են ազգային առաջնահերթություններ, ազգային ծրագրերը պետք է համապատասխանեն ազգային առաջնահերթություններին: Այլ երկրների դեպքում, ծրագրերը պետք է համապատասխանեն տարածաշրջանային առաջնահերթություններին: Մի քանի Գործընկեր երկիր ներառող ծրագրերը պետք է հետևեն ներգրավված Գործընկեր երկրների կա՛մ տարածաշրջանային կա՛մ ազգային առաջնահերթություններին (եթե կիրառելի է): Այսինքն՝ ծրագրի թեման պետք է նշված լինի կամ որպես տարածաշրջանային առաջնահերթություն յուրաքանչյուր մասնակից Գործընկեր երկրի համար կամ որպես ազգային առաջնահերթություն:

National, Regional and Cross-regional priorities for the 2018 Call
National, Regional and Cross-regional priorities for the 2018 Call for Erasmus+ KA2 Capacity Building in Higher Education (CBHE) are now published. The priorities can be accessed here.
Depending on the countries involved in the CBHE Projects, National, Regional or Cross Cutting priorities may be defined for both categories of projects (Joint Projects and Structural Projects). The projects will have to demonstrate how and to which extent they address these priorities.
Proposals not respecting the national and/or regional priorities will not be considered for funding. Cross-cutting priorities will be considered at selection stage for deciding between proposals of similar quality.
Three categories of national/regional priorities are proposed, covering the following areas:
1. Subject areas (for curriculum development);
2. Improving management and operation of higher education institutions;
3. Developing the higher education sector within society at large.
National priorities are established in close consultation between the EU Delegations and the Ministries responsible for higher education in the eligible Partner Countries concerned.
Regional priorities are established by the Commission services based on the EU’s external policy priorities and objectives with the Partner Countries’ regions as identified in its regional strategic documents relating to the different funding instruments.
National projects, in the countries where national priorities have been established, will have to comply with national priorities. For the other countries, projects will have to comply with the regional priorities. Multi-country projects, that is, projects involving institutions from at least two eligible Partner Countries, must respect the regional priorities or national priorities (if relevant) of the participating eligible Partner Countries involved. That is, the theme of the project must be listed as regional priority for each of the participating Partner Countries or the theme of the project must be listed as a national priority for each of the participating Partner Countries concerned.