2021թ․ Առաջարկների ներկայացման մրցույթը և Էրազմուս+ 2021-2027թթ․ շրջափուլի միջազգային հատվածի նորությունները
Հայաստանում Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակը ուրախ է ներկայացնել Էրազմուս+ 2021թ․-ի Առաջարկների ներկայացման մրցույթի վերաբերյալ ընդհանուր թարմացումները: Այստեղ դուք կգտնեք նաև տեղեկատվություն Էրազմուս+ 2021-2027թթ․ նոր շրջափուլի ռազմավարական գերակայությունների ու նորույթների վերաբերյալ: Այս տեղեկատվությունը նպատակ ունի ուղղորդել Էրազմուս+ ծրագրի շահագրգիռ կողմերին և շահառուներին` հասկանալու ԵՄ կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հաջորդ ծրագրի ուղղվածությունն ու նպատակները:
Կարևոր նորություն 2021թ․-ի Առաջարկների ներկայացման մրցույթի վերաբերյալ
2021 թ.-ի Էրազմուս+ Առաջարկների ներկայացման մրցույթը հայտարարվելու է միայն Ժան Մոնե և ՀԳ1 Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրեր (միայն հաստատությունների համար) գործողությունների համար, ուստի Միջազգային կրեդիտային շարժունություն և Կարողությունների զարգացում բարձրագույն կրթության ոլորտում գործողությունների շրջանակներում հայտադիմումներ չեն ընդունվելու։ 2021թ․ մրցույթի մեկնարկի ամսաթվի և վերջնաժամկետների մասին կարող եք տեղեկանալ՝ հետևելով մեր կայքի նորություններին։
Էրազմուս+ ծրագրի 2021-2027թթ գերակայությունները
Ծրագրի 2021-2027թթ. շրջափուլի հիմնական գերակայությունները կենտրոնացած են կանաչ գործարքների, թվային վերափոխման, կայուն աճի և աշխատատեղերի, ինչպես նաև կրթության քաղաքականության շրջանակներում արտաքին համագործակցության վրա: Ներառականությունը նույնպես Էրազմուս+-ի սրտում է լինելու, ուստի, ակնկալվում է, որ այս յոթնամյա ծրագրի շրջանակներում հատուկ կարիքներ ունեցող մասնակիցների թիվը պետք է ավելանա:
Միջազգային կրեդիտային շարժունության ապագան
Ինչ վերաբերում է շարժունության ծրագրերին (ՀԳ 107), Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է Էրազմուս+ 2021-2027թթ ծրագրում պարզեցնել վերջինիս հայտերի ընդունման գործընթացն ու բյուջեի կառավարումն ավելի ճկուն դարձնել: Չնայած դրամաշնորհների սահմանաչափերը կմնան նույնը, կներդրվի ֆինանսավորման նոր միավոր, որի նպատակն է ծածկել մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) և ապահովագրության հավելյալ ծախսերը: Շահառուները կարող են նաև Կազմակերպչական աջակցության (OS) նպատակով դրամական միջոցների ավելացում ակնկալել: Հատուկ կարիքներ ունեցող և սահմանափակ հնարավորություններով մասնակիցների մասնակցությունը կրեդիտային շարժունության գործողություններին համարվելու է Գործընկեր երկրների հետ համագործակցության առանցքային հիմնասյուներից մեկը: Վերջապես, նոր շրջափուլում ՄԿՇ-ի մասնակիցներին ավելի կարճատև շարժունության հնարավորություն կտրամադրվի (5-30 օր) (առավել մանրամասները կտրամադրվեն Հանձնաժողով կողմից):
Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրերի ապագան
Հաջորդ ծրագրում Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրերը կընդգրկվեն ՀԳ 2-ի մեջ` ազդարարելու ավելի մեծ ուշադրություն գործընկերության հիման վրա համատեղ ծրագրի իրականացման, այլ ոչ թե շարժունության նկատմամբ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ Այս գործողության նորություններից մեկը Գործընկեր երկրների բուհերի առավել սերտ և ուղիղ ներգրավվածությունն է կոնսորցիումային ծրագրերին։ Այսուհետ վերջիններս կարող են հանդես գալ նաև հայտատուի դերում` Ծրագրային երկրի բուհերի հետ հավասար պայմաններում հայտնվելով:
Նրություններ Կարողություների զարգացման գործողությունների վերաբերյալ
Կարողությունների զարգացում բարձրագույն կրթության ոլորտում
Էրազմուս+ ՀԳ2 Բարձրագույն կրթության ոլորտում Կարողությունների զարգացման ծրագրերն ուղղված են Գործընկեր երկրներում բուհերի և կրթական համակարգերի արդիականացմանն ու զարգացմանը: Այս գործողության շրջանակում նախատեսում է ներդնել մեծ և փոքր կոնսորցիումներ նախատեսող համատեղ նախագծեր տարբեր թիրախավորմամբ՝ փոքր ծրագրերը կընդգրկեն մասնավորապես նորեկ բուհերին և կառույցներին, իսկ մեծերը՝ ավելի փորձառու համալսարաններին: Շեշտադրվելու են կառուցվածքային ծրագրերը, որոնց նպատակն է խթանել Գործընկեր երկրներում նախարարությունների անմիջական մասնակցությունը: Կարողությունների զարգացման բոլոր ծրագրերը պետք է հիմնվեն ներառականության սկզբունքների վրա` ամրապնդելով բարձրագույն կրթության և առավել լայն սոցիալ-տնտեսական միջավայրի կապը: Գործողությունը կենտրոնանալու է նաև հետևյալի վրա.
- Գերակայությունների առավել հստակ հարմարեցումն ազգային և տարածաշրջանային կարիքներին,
- Աջակցություն Եվրահանձնաժողովի գերակայությունների ներդրմանն ու իրականացմանը (օրինակ`կանաչ գործարքներ, թվային վերափոխման, կայուն աճի և աշխատատեղերի ստեղծման դաշինքներ, միգրացիոն գործընկերություններ, կառավարում, խաղաղություն և անվտանգություն, ինչպես նաև ԵՄ կրթության քաղաքականության շրջանակներում արտաքին համագործակցության խթանում)։
Կարողությունների զարգացում միջին մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում
Առաջին անգամ կարողությունների զարգացումը ՄԿՈՒ ոլորտում բացվելու է Գործընկեր երկրների համար (չխառնել ՄԿՈՒ շարժունության հետ): Նպատակն է աջակցել Գործընկեր երկրներում ՄԿՈՒ հաստատությունների և համակարգերի արդիականացմանը, մատչելիությանը, համապատասխանությանը և միջազգայնացմանը `մերձեցնելով ՄԿՈՒ-ն աշխատաշուկայի կարիքներին: Կսահմանվեն նոր թեմատիկ ոլորտներ, որոնց մանրամասները պարզ կդառնան հաջորդ Առաջարկների ընդունման մրցույթի մեկնարկի ընթացքում։
Կարողությունների զարգացում սպորտի ոլորտում
Որպես Էրազմուս+ 2021-2027թթ շրջափուլի նորություն, Եվրահանձնաժողովը Գործընկեր երկրների համար կբացի նաև սպորտի ոլորտում կարողությունների զարգացման գործողությունները՝ նպատակ ունենալով աջակցել այդ երկրներում սպորտային գործունեության և քաղաքականության զարգացմանը՝ առավել համախմբված համայնքներ կառուցելու նպատակով ստեղծելով անհատների անձնական և հասարակական զարգացումը խթանող կրթական գործիքներ: Մյուս կարևոր նպատակներն են ՝ սպորտի միջոցով հասնել առավել մեծ ներառականության և սոցիալական ընդգրկվածության և զարգացնել հիմնական սպորտային կազմակերպությունների կարողությունները:
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ Էրազմուս+ 2021-2027թթ Ծրագրի իրականացման վերաբերյալ բոլոր տեխնիկական և բովանդակային մանրամասները և ուղեցույցները հասանելի կլինեն ավելի ուշ։

Call 2021 & the Future International Dimension of Erasmus+ 2021-2027 Programme
National Erasmus+ Office in Armenia is glad to introduce general updates regarding Erasmus+ Call for Applications 2021. Here you will also find the strategic priorities and novelties on the International Dimension of Erasmus+ Programme in 2021-2027. The information below aims to guide the Armenian stakeholders and beneficiaries of the new Erasmus+ Programme framework in understanding the future direction of the EU’s next framework Programme for Education, Culture, Youth and Sport.
IMPORTANT! Call for Applications 2021
In 2021 there will be NO CALL FOR APPLICATIONS for KA1 International Credit Mobility and KA2 Capacity Building in Higher Education. The Call 2021 will be launched only for Jean Monnet Actions, KA1 Erasmus Mundus Joint Master Degrees (for institutions only). Follow our website for the updates concerning the Call 2021 dates and deadlines.
The Overarching Priorities of Erasmus+ Programme in 2021-2027
The overarching priorities of the Programme framework 2021-2027 focus on the green deals, digital transformation, sustainable growth and jobs as well as external dimension of internal education policies. Inclusion is in the heart of future Erasmus+, hence the number of participants with fewer opportunities and special needs is expected to increase.
The Future of International Credit Mobility
With regards to ICM (KA107) as part of Erasmus+ 2021-2027 the Commission plans simplification of the application process with more flexible budget management. Although the grant rates will remain the same as in current framework 2014-2020, a new unit cost will be introduced to cover visa and insurance costs. Beneficiaries should also expect an increase in Organizational Support (OS) funds to acknowledge partnership dimension. Inclusiveness of participants with special needs and fewer opportunities will be strengthened as one of the key pillars of ICM with Partner Countries. Finally, the new ICM is planned to provide an opportunity for shorter learner mobilities (5-30 days) (details to be provided by the Commission in due course).
The Future of Erasmus Mundus Joint Master Degree Programmes (EMJMD)
In the next Programme, EMJMD will be moved to KA2, which is a symbolic move to signal enhanced focus on the partnership, design and implementation of the joint programme rather than mobility.
ATTENTION! An enhanced international outreach will be introduced, thanks to which higher education institutions from Partner countries will be allowed to be APPLICANTS on behalf of the consortia thus being on equal footing with Programme country HEIs.
The Novelties of Capacity Building Actions!
Capacity Building in Higher Education
Erasmus+ KA2 CBHE supports modernization and development of HEIs and educational systems in Partner Countries. The 2021-2027 Programme will continue sustaining the important role of the CBHE Action in reaching long-term structural effect on these countries. The new framework foresees to introduce two-size joint projects, one smaller targeting in particular new comers & one larger for more experienced consortia. There will be more emphasis on structural projects to boost direct participation of ministries in Partner Countries. All CBHE projects aim to promote and pursue inclusiveness thus strengthening the relationship between HE & wider socio-economic environment. Apart from these novelties, the Action will be focused on:
- Better alignment of priorities to national/regional needs,
- Contribution to overarching priorities of the European Commission (e.g. green deals, digital, alliances for sustainable growth and jobs, migration partnerships, governance, peace and security, as well as to the external dimension of EU internal policies in the field of education).
Capacity Building in Vocational Education and Training (VET)
For the first time, the CB VET Action will open up for Partner Countries (not to confuse with VET mobility). The aim is to support modernization, accessibility, relevance and internationalization of VET institutions and systems in Partner Countries by bringing the labour market & VET closer. New thematic areas would be set.
Capacity Building in Sport
As Part of Erasmus+ 2021-2027, the Commission will also open CB Sport Action for Partner Countries, aiming to support sport activities and policies in Partner Countries as an educational tool to promote personal and social development of individuals & build more cohesive communities. Other key objectives are promotion of inclusion through sport and raising the capacity of grass-root sport organisations.
Please mind that all technical and administrative details and guidelines on the actualization of Erasmus+ 2021-2027 are yet to come.