Էրազմուս+ Տեղեկատվական օրեր 2023
Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը ս/թ նոյեմբերի 17-ին սիրով հրավիրում է մասնակցելու «Էրազմուս+ Տեղեկատվական օրեր 2023» միջոցառմանը, որը տեղի կունենա Խ Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում (հասցե՝ Ալեք Մանուկյան 13
Միջոցառման նպատակն է ներկայացնել Էրազմուս+ ծրագրի գործողությունները` հասանելի ՀՀ հաստատությունների համար, այդ գործողությունների շրջանակներում հաջողած նախագծերը, ինչպես նաև հրապարակել շուտով մեկնարկող Էրազմուս+ 2024թ Առաջարկների մրցույթի նորությունները։
Միջոցառման խոսնակները կներկայացնեն մրցույթի մեկնարկի և մասնակցության պայմանների մանրամասները, ինչպես նաև Էրազմուս+ ծրագրի 2021-2027թթ. առաջնահերթությունները, որոնք անհրաժեշտ է հաշվի առնել ցանկացած նախագիծ կազմելիս։
Տեղեկատվական օրվա ընթացքում կներկայացվեն հետևյալ Էրազմուս+ գործողությունների մանրամասները՝
«Էրազմուս+ Տեղեկատվական օրեր 2023» միջոցառման օրակարգը հասանելի է ստորև։
Միջոցառմանը ներկա են լինելու ներկայացուցիչներ ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ից, ԵՄ պատվիրակությունից, բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից, ՄԿՈւ հաստատություններից, հասարակական կազմակերպություններից, բիզնես ոլորտից և այլ շահառու կազմակերպություններից:
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել մինչև նոյեմբերի 15-ը ներառյալ՝ անցնելով հետևյալ հղմամբ։

Erasmus+ Information Days 2023
The National Erasmus+ Office Armenia invites all interested parties to participate in the “Erasmus+ Information Day 2023” to be held on November 17 at the Armenian State Pedagogical University (address: 13 Alek Manukyan St., Faculty of Philology, Big Hall, 4th floor).
This event will serve as a significant platform for disseminating valuable information about the Erasmus+ Programme, its various opportunities for academic and research collaboration between Armenia and the European Union, to share the experience of successful projects funded by the Programme, and to publish the news of the Erasmus+ Call 2024 to be announced very soon. The speakers of the event will present the participation conditions and details of the Call, as well as the 2021-2027 overarching priorities of the Erasmus+ Programme that should be addressed while preparing any Erasmus+ project proposal.
During the Information Day, details of the following Erasmus+ Actions will be presented:
- Capacity Building in Higher Education,
- Erasmus Mundus Actions,
- Jean Monnet Actions,
- Virtual Exchanges for Higher Education and Youth,
- International Credit Mobility.
The agenda of the event is available here.
The event will be attended by representatives from the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the EU delegation to Armenia, higher education institutions, VET institutions, NGOs, the business sector, and other interested parties.