Էրազմուս+ կրթաթոշակային ծրագրերին նվիրված առցանց հանդիպում ուսանողների հետ
Ս․թ․ ապրիլի 26-ին Երևանի պետական համալսարանի ուսանողական խորհրդի Արտաքին կապերի հանձնաժողովը նախաձեռնել էր առցանց հանդիպում, որը նվիրված էր Էրազմուս+ կրթաթոշակային ծրագրերին։ Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի Ծրագրի պատասխանատու Անի Թորոսյանը հանդիպման ընթացքում ներկայացրեց առաջարկվող հնարավորությունները՝ անդրադարձ կատարելով ՀՀ-ում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի գործունեությանը, Էրազմուս+ Միջազգային կրեդիտային շարժունության կրթաթոշակային ծրագրերին, Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրերին, անհատներին առաջարկվող կրթաթոշակային ծրագրերին մասնակցելու հնարավորություններին, դիմելու նախապայմաններին։
Հանդիպումը բաց էր հայաստանյան բարձարգույն ուսումնական հաստատությունների ուսանողների համար։ Zoom հարթակում հավաքվել էին շուրջ 100 մասնակից։ Հարթակում տեղերի սահմանափակության պատճառով հետաքրքրված այլ շահառուները հանդիպմանը հետևելու հնարավրություն ունեցան ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում։ Միջոցառման երկրորդ հատվածում մասնակիցներն իրենց հուզող բազմաթիվ հարցերն ուղղեցին բանախոսին։ Հարցերը հիմնականում նվիրված էին փոխանակման ծրագրի ավարտից հետո ռոտացիայի կիրառման հավանականությանը, ծրագրի ընթացքում մայր բուհում ուսման վարձերին առնչվող քաղաքականությանը, հյուրընկալող բուհում առաջարկվող կրթական ծրագրերին, դասավանդման լեզվին, մասնագիտության փոփոխության հնարավորությանը, Քովիդ-19 համաճարակի ազդեցությանը կրթական գործընթացի կազմակերպման վրա, լրացուցիչ ֆինանսավորման մեխանիզմների առկայությանը հատուկ կարիքներ ունեցող դիմորդների համար։

Online Meeting with Students Dedicated to Erasmus+ Scholarship Programmes
On the 26th of April 2021, the Foreign Relations Committee of the Student Council of Yerevan State University initiated an online meeting on Erasmus+ scholarship opportunities. Ani Torosyan, Programme Officer of the National Erasmus+ Office in Armenia, presented student and staff exchange possibilities offered via Erasmus+ International Credit Mobility (ICM) Action and Erasmus Mundus Joint Master Degree Programmes (EMJMDs), high-level integrated international study programmes delivered by consortia of higher education institutions that award full degree scholarships.
The meeting was open to students from Armenian higher educational institutions. About 100 participants gathered on the Zoom platform. Because of the limited space available on the platform, other interested beneficiaries had the opportunity to attend the meeting live on Facebook. In the second part of the event, the participants addressed various questions to the main speaker ranging from student rotations, applied tuition policies, selection of courses offered at host universities, the language of instruction, to the possibility of change of profession, the impact of Covid-19 pandemic on the educational process, availability of special funding mechanisms for applicants with special needs.