2023թ․ նոյեմբերի 7-8-ը Սարաևոյում տեղի ունեցավ ԲԿԲՓ հանդիպումը
Նոյեմբերի 7-8-ը Սարաևոյի համալսարանում Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան և Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետ (ԲԿԲՓ), ՀԱԱՀ Միջազգային կապերի դեպարտամենտի պետ Գարեգին Համբարձումյանը մասնակցեցին ԲԿԲՓ սեմինարին՝ «Դեպի 2024 թ. Տիրանայի նախարարական համաժողով. ԵՄ հարևան գործընկեր երկրների բարձրագույն կրթության համակարգերի հետաքրքրության շրջանակները» խորագրով, կազմակերպված SPHERE թիմի կողմից։
Սեմինարը Գործընկեր երկրների համար (Լիբանան, Հորդանան, Մոնտենեգրո, Թունիս, Ալժիր, Մոլդովա, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Ղազախստան, Ուզբեկստան, Թուրքմենստան, Բոսնիա և Հերցեգովինա) ծառայել է որպես հարթակ՝ Բոլոնիայի ընթացիկ գործընթացը և զարգացման հեռանկարները, բուհերում որակի ապահովման, որակավորումների ճանաչման, շարժունության, կանաչ կրթության և այլ ընթացիկ հարցերի վերաբերյալ քննարկումներ ծավալելու համար։
Այս սեմինարի տրամաբանական շարունակությունը կհանդիսանա ԲԿԲՓ և Էրազմուս+ ազգային գրասենյակների հաջորդ տարեկան հանդիպումը, որը կայացավ 2023 թ․ դեկտեմբերին Բարսելոնայում:

HERE seminar took place on November 7-8, 2023 in Sarajevo
On November 7-8, Lana Karlova, coordinator of NEO Armenia, and Garegin Hambardzumyan, HERE expert, Head of the Department of International Relations of Armenian National Agrarian University, participated in the HERE seminar titled “Towards the 2024 Tirana Ministerial Conference: Implications and points of interest for higher education systems in Partner Countries neighboring the EU”, hosted by the University of Sarajevo and organized by the SPHERE team.
The seminar provided a common platform for the participants from Partner countries as Lebanon, Jordan, Montenegro, Tunisia, Algeria, Moldova, Ukraine, Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Bosnia and Herzegovina to discuss the ongoing Bologna process and the future of development, current issues related to quality assurance at the HEIs, recognition of qualifications, mobility and students’ exchange, greening education, etc.
The seminar in Sarajevo provided a background for the next annual meeting for HEREs and National Erasmus+ Offices, which was held in December 2023 in Barcelona.