Էրազմուս+ սեմինար «Բուհերի ռազմավարությունների միջազգայնացման խթանումը միջազգային բենչմարքինգի գործիքակազմի կիրառմամբ»
Էրազմուս+ Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագիտական թիմին Տեխնիկական աջակցության առաքելության շրջանակներում 2019 թ. փետրվարի 4-5-ը Եվրասիա միջազգային համալսարանում մեկնարնեց երկօրյա աշխատաժողով «Բուհերի ռազմավարությունների միջազգայնացման խթանումը միջազգային բենչմարքինգի գործիքակազմի կիրառմամբ» խորագրով։
Միջազգային փորձագետ Իրինա Ֆերենցը Բելգիայի Ակադեմիական համագործակցության ասոցիացիայից ներկայացրեց միջազգայնացման ցուցանիշներն ու բենչմարքինգի գործիքակազմի և մեթոդների կիրառման եվրոպական օրինակները: Էրազմուս+ BOOST և HARMONY միջազգայնացմանը միտված կարողությունների զարգացման ծրագրերի ազգային թիմերի ներկայացուցիչներն, իրենց հերթին, կիսեցին իրենց հետազոտությունների արդյունքներն ու բենչմարքներն ու ցուցանիշները:
Մասնակիցները թիմային աշխատանքի միջոցով ներքոհիշյալ հարցերի հիման վրա կազմակերպեցին քննարկում՝
- որքանով է ազգային հետազոտական քաղաքականությունը համապատասխանում համալսարանի միջազգային քաղաքականությանը,
- որքանով է բարձրագույն կրթության իրականացումը կապակցված հայաստանյան համալսարաններում իրականացվող դասավանդման և ուսուցման հետ,

Erasmus+ HE Seminar “Driving University Strategies towards the Internationalization through the Use of International Benchmarks”
Erasmus+ Higher Education Seminar under the the theme “Driving University Strategies towards the Internationalization through the Use of International Benchmarks” was organised on 4-5 February 2019 at Eurasia International University (EIU). The event was organised in the frames of the Technical Assistance Missions (TAM) to the National Team of Erasmus+ Higher Education Reform Experts (HEREs) in Armenia.
The aim of the seminar was to assist Armenian Universities to improve the benchmarking of international experiences and strategic management. The participants learned how to benchmark University strategies and to align institutional strategies to the government policies.
Irina Ferencz from the Brussels-based Academic Cooperation Association, invited as a guest expert, presented international indicators for internationalization and benchmarking practices, tools and methodologies. Local project team representatives of Erasmus+ CBHE BOOST and Harmony projects shared their survey outputs and benchmarks/indicators.