Ապրիլի 6-ին տեղի ունեցավ ուսանողական ծառատունկ
Ապրիլի 6-ին Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը «Էյ Թի Փի» (Armenia Tree Project) հիմնադրամի և Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հետ համատեղ Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղում գտնվող Սեմոնյան այգում կազմակերպեցին և իրականացրին ուսանողական ծառատունկ։ Ծառատունկի նպատակն էր Էրազմուս+ ծրագրի առաջնահերթություններից մեկի՝ Կանաչ Գործարքի շրջանակում ծառատունկի միջոցով բարձրացնել բնապահպանական թեմաների վերաբերյալ իրազեկվածությունը։ Ծառատունկը հավաքագրել էր Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանից շուրջ 30 ուսանողների, որոնց մեծամասնությունը ուսանողական խորհրդի անդամներ էին։ Ուսանողների խմբին ակտիվորեն ղեկավարում և մոբիլիզացնում էր Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահ Պարույր Գալստյանը։
Օրվա երկրոդ հատվածում մասնակիցները այցելեցին «Էյ Թի Փի» հիմնադրամի Կարինի տնկարաններ, որտեղ տնկարանի ղեկավար Սամվել Ղանդիլյանը ներկայացրեց տնակարաններում կատարվող իրենց աշխատանքը՝ նշելով, որ սկսած 1994 թվականից «Էյ Թի Փի» հիմնադրամը իր գործունեության 30 տարիների ընթացքում Հայաստանում տնկել է շուրջ 8 մլն ծառ։ Տնկարան այցից հետո մասնակիցները այցելեցին «Էյ Թի Փի» (Armenia Tree Project) հիմնադրամի ուսումնական կենտրոն։ Հիմնադրամի Բնապահպանական կրթության ծրագրի ղեկավար Իզաբել Շատոյանը ներակայացրեց կենտրոնի կողմից իրականացվող նախագծերը, կառուցվածքը և առկա հնարավորությունները։ Այնուհետև հիմնադրամի գլխավոր վերապատրաստող Նվարդ Գևորգյանը մասնակիցների հետ անցկացրեց բնապահպանական թեմաների վերաբերյալ վիկտորինա-քննարկում։ Հանդիպման ավարտին «Էյ Թի Փի» հիմնադրամի և Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ներկայացուցիչները ձեռք բերեցին համագործակցելու պայմանավորվածություն։ Առաջիկայում Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը կրկին նախատեսում է իրականացնել նմանատիպ նախաձեռնություններ։
Հատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում «Էյ Թի Փի» հիմնադրամի Հանրային կապերի պատասխանատու Սաթենիկ Բեգլարյանին՝ նախաձեռնությունը կազմակերպելու և կյանքի կոչելու համար։

Tree Planting initiative in Semonyan Park took place on April 6
On April 6, the National Erasmus+ Office in Armenia together with the Armenia Tree Project Foundation and Armenian State Pedagogical University organized and implemented a Tree Planting initiative in Semonyan Park in Sasunik village, Aragatsotn region. The aim of the tree planting initiative was to raise awareness about environmental issues within the framework of Erasmus+ priority, Green Deal.
The tree planting initiative gathered around 30 students from the Armenian State Pedagogical University, majority of which were representatives of the student council. In the second part of the day, participants visited the nurseries of Karin that belong to the Foundation, where Samvel Ghandilyan, Head of the nursery, presented the history of the establishment of the nurseries. He noted that the nurseries have been operating since 1994 and so far, about 8 million trees have been planted across Armenia. After the visit to the nursery, participants went to the training center of Armenia Tree Project Foundation. Isabel Shatoyan, Environmental Education Program Manager, presented the projects, structure and existing opportunities implemented by the center. Then, the Senior Trainer of the Foundation, Nvard Gevorgyan, held a quiz-discussion on environmental topics with the participants. At the end of the meeting, the Foundation and representatives of the Armenian State Pedagogical University reached an agreement to cooperate. In the near future, the National Erasmus+ Office in Armenia plans to implement similar initiatives again.
We would like to express special thanks to Satenik Beglaryan, PR Representative of the “Armenia Tree Project” Foundation, for organizing and implementing the initiative.