Կայացավ T-GREEN նախագծի մեկնարկային հանդիպումը
2023 թվականի ապրիլի 4-ին մեկնարկեց Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող Էրազմուս+ T-GREEN «Հետբակալավրի կրթության փոխակերպումը հանուն կանաչ և կայուն ապագայի» (The Erasmus+ CBHE project “Transforming Graduate Education for Green and Sustainable Future” (T-GREEN)) նախագիծը։ Նախագիծը 3-ամյա է, որը համակարգում է Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանը  (ՃՇՀԱՀ)՝ Եվրասիա միջազգային համալսարանի հետ համատեղ ։
T-GREEN նախագիծը բուհերում իրականացվող հետբակալավրի կրթության անհրաժեշտ բարեփոխումներին ուղղված նախագիծ է, որի համար առանցքային է «Կանաչ» քաղաքականությունը։ Նախագծի իրականացումը բուհերին  հնարավորություն կտա ավանդական կրթական ծրագրերից անցում կատարել դեպի ապագային միտված, կանաչ և միջառարկայական ուսումնական ծրագրերին՝ խթանելով ուսանողների շարժունակությունը, մշակելով համատեղ որակավորման աստիճան շնորհող կրթական ծրագրերի իրականացման կառուցակարգեր։
Նախագծի հիմնական նպատակն է ազգային և ինստիտուցիոնալ վարչական կազմի, որոշումներ կայացնողների, քաղաքականություն մշակողների, մանկավարժների, հետազոտողների և ուսանողների մոտ այնպիսի կարողությունների զարգացումը, որոնց միջոցով նշված դերակատարները կկարողանան կայուն զարգացման նպատակները և բնապահպանական խնդիրները ինտեգրել քաղաքականության և կրթական բովանդակության մեջ։
Նախագծի հայաստանյան մասնակիցներն են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Որակի ապահովման ազգային կենտրոնը, Երևանի պետական համալսարանը, Եվրասիա միջազգային համալսարանը, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանը, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանը, Գորիսի պետական համալսարանը,  Գավառի պետական համալսարանը,  «Էրազմուս ուսանողների ցանց Երևան» և «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունները։
ԵՄ գործընկերներն են՝ Միջազգային հելլենիկ համալսարանը (Հունաստան), Միկոլաս Ռոմերիսի անվան համալսարանը (Լիտվա), Պորտուգալիայի կաթոլիկ համալսարանը (Պորտուգալիա) և Կրակովի Յագելոնյան համալսարանը (Լեհաստան)։
Նախագծի մեկնարկային առցանց հանդիպման ընթացքում (4-5 ապրիլի, 2023թ.) ներկայացվեցին նախագծի հիմնադրույթները, անդրադարձ կատարվեց առանձին գործողությունների փաթեթներին, ներկայացվեցին աշխատանքների կատարման պատասխանատուները և ժամկետները։

The T-GREEN Kick-off Meeting was Held
The Erasmus+ CBHE T-GREEN “Transforming Graduate Education for Green and Sustainable Future” project, co-funded by the European Union, was launched on April 4, 2023.
The project lasts for 3 years. It is coordinated by the National University of Architecture and Construction of Armenia (NUACA) and co-coordinated by Eurasia International University.
The T-GREEN project addresses the need of reforming graduate education in Armenia in support of the Green Deal and enabling the shift from traditional to future-oriented, green, and interdisciplinary curricula, as well as by promoting student mobility and designing collaborative degree implementation schemes.
Capacity building of national and institutional administrators, decision and policymakers, educators, researchers, and students to integrate the Sustainable Development Goals targeting environmental issues into policies and educational content will be the core of the project. Another central objective of the project is to create a network involving national authorities, HEIs and other stakeholders to engage in horizontal and vertical collaboration: to this end the national and institutional regulations fostering joint, double or multiple degree implementation and promoting student mobility, credit transfer and recognition will be enhanced and piloted.
Strategic revision of the national list of professions enabling the licensing of new, future-oriented, interdisciplinary, and green master’s degree programs, as well as collaboration structures developed will contribute to further initiatives also beyond the project timeframe.
Armenian participants of the project are RA Ministry of Education, Science, Culture, Sports, National Quality Assurance Center, Yerevan State University, Eurasia International University, State University of Economics of Armenia, French University of Armenia, National Polytechnic University of Armenia, Armenian National Agrarian University, Goris State University, Gavar State University, “Erasmus Students’ Network Yerevan” NGO and “Bridge of Hope” NGO.
EU partners are Hellenic International University (Greece), Mykolas Romeris University (Lithuania), Catholic University of Portugal (Portugal) and Jagiellonian University (Poland).
During the kick-off online meeting of the project (April 4-5, 2023) the main provisions of the program were presented, the Work-packages were touched upon, the persons responsible for the implementation of the work and the deadlines were presented.