«Էրազմուս+»-ը «Երիտասարդական էքսպո 2023»-ում
Նոյեմբերի 24-26-ը տեղի ունեցավ «Երիտասարդական էքսպո 2023»-ը, որը համախմբել էր բազմաթիվ ակտիվ երիտասարդների և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) Հայաստանի տարբեր մարզերից:
Հանդիպման երրորդ օրվա ընթացքում Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի ներկայացուցիչները էքսպոյին մասնակցող ուսանողներին և աշակերտներին ներկայացրին «Էրազմուս+» ծրագրի կողմից հայ երիտասարդներին տրամադրվող կրթաթոշակների հնարավորությունները։
Հանդիպման սկզբում Գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան ներկայացրեց «Էրազմուս+» ծրագիրը, մասնակցող երկրների դասակարգումը, առկա հնարավորությունները։
Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի ծրագրի մենեջեր Արփինե Հունանյանը ներկաներին ներկայացրեց «Միջազգային կրեդիտային շարժունություն» գործողությունը, դիմելու կարգը, պայմանները, առաջարկվող ֆինանսավորման պայմանները, ընտրության չափանիշները։
Իսկ Գրասենյակի ծրագրի մենեջեր Արփինե Ջրաղացպանյանը մասնակիցներին ներկայացրեց «Էրազմուս Մունդուս» համատեղ մագիստրոսական ծրագիրը, մասնակցության պայմանները, մագիստրոսական ծրագրերը գտնելու և դիմելու կարգը, դիմելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի հիմնական ցանկը, ֆինանսավորման պայմանները։
Մասնակիցները բազմաթիվ հարցեր ուղղեցին խոսնակներին, ծավալվեց ակտիվ հարց ու պատասխան։
Հանդիպման ավարտին Գրասենյակի ներկայացուցիչները կազմակերպեցին խմբային ճանաչողական խաղ-մրցույթ, որի ավարտին հաղթող խումբը ստացավ «Էրազմուս+» բրենդինգով նվեր-փաթեթներ։
«Քաղաքացիական կրթություն և մասնակցություն» ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից և իրականացվում է «Փրոջեքթ Հարմոնի» հայկական մասնաճյուղի գլխավորած կոնսորցիումի կողմից, որի անդամներն են Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը, «Ժողովրդավարական կրթության հայկական կենտրոն – ՍԻՎԻՏԱՍ»-ը և Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնը։

Erasmus+ at “Youth Expo-2023”
From November 24 and 26, the “Youth Expo-2023” took place, assembling numerous active youths and civil society organizations (CSOs) coming from diverse regions of Armenia.
On the expo’s third day, the National Erasmus+ Office in Armenia showcased the opportunities offered by the “Erasmus+” Programme to Armenian youth.
At the start of the meeting, Lana Karlova, the Office coordinator, introduced the “Erasmus+” Programme, the participating countries, and available opportunities.
Arpine Hunanyan, the program manager of the National Erasmus+ Office in Armenia, presented the “International Credit Mobility” action, the application procedure, conditions, funding rules, and selection criteria.
The program manager of the Office, Arpine Jraghatspanyan, presented to the participants the Erasmus Mundus” joint master’s degree program.  During the presentation, she outlined the eligibility criteria, the process for discovering and applying to master’s programs, the essential documents required for application, and the financial terms.
The speakers were engaged in lively questions and answers as the participants asked numerous questions.
At the end of the meeting, the representatives of the Office organized a group game-competition, at the end of which the winning group received gift packages with “Erasmus+” branding.