Մինչ մեկնման կողմնորոշման հանդիպում ընթացիկ ուսումնական տարում Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական կրթաթոշակ ստացած ուսանողների հետ
Ս․թ․ հուլիսի 21-ին էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակը Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության հետ համատեղ կազմակերպեց Մինչ մեկնման կողմնորոշման հանդիպում ընթացիկ ուսումնական տարում Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական կրթաթոշակ ստացած ուսանողների հետ։
Հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես եկան Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության դեսպան Անդերա Վիկտորինը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հայաստանում էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան։
Հանդիպումն իր բնույթով ինտերակտիվ էր․ կրթաթոշակակիրներին վիզայի և մշակութային առանձնահատկությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրեցին Հայաստանում Գերմիայի փոխդեսպան Կլաուս Վենդելբերգերը, Հայաստանում Չեխիայի դեսպանատան հյուպատոսական բաժնի ղեկավար Անի Սայինյանովան, Հայաստանում Բրիտանական Խորհրդի Ծրագրերի և համագործակցությունների բաժնի ղեկավար Նարեկ Թովմասյանը, Traveler Club տուրիստական գործակալության գործադիր տնօրեն Միքայելլա Մարկարյանը։
Նորընտիր կրթաթոշակակիրների հետ իրենց փորձով կիսվեցին Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսկան կրթաթոշակային ծրագրերի շրջանավարտներ Վահե Զարգարյանը (մագիստրոսական ծրագիր՝ European Master in Lexicography (EMLex)), Տաթև Դերզյանը, (մագիստրոսական ծրագիր՝ European Politics and Society: Vaclav Havel Joint Master Programme (EPS)) և Մարինե Օվեսյանը (մագիստրոսական ծրագիր՝ Technology for Translating and Interpreting (EM TTI)):
Հանդիպման ավարտին կրթաթոշակակիրները մասնակցեցին Հայկական ցկյանս ուսումնառության լիգայի նախագահ Վարուժան Ավանեսյանի կողմից կազմակերպված «Միջմշակութային հաղորդակցություն» թեմայով վերապատրաստմանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, 2021  թվականին Հայաստանից էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրերի կրթաթոշակակիր են դարձել 9 դիմորդներ, այսպիսով՝ Հայաստանից կրթաթոշակակիրների ընդհանուր թիվը հասցնելով 150-ի։ Ընթացիկ տարվա շահառուները առաջին կիսամյակի ուսումնառությունը անց կկացնեն Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Իտալիայում, Բելգիայում և Չեխիայում։
Հիշեցնենք, որ Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրերի շրջանակում հայաստանյան դիմորդները կարող են ստանալ ամբողջական կրթաթշակ կրկնակի կամ համատեղ մագիստրոսական միջազգային ծրագրերի համար։
Էրազմուս մունդուս համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրերին դիմելու մանրամասների վերաբերյալ տեղեկատվությունը հասանելի է այստեղ։

Pre-Departure Orientation Meeting for the newly selected scholarship grantees of Erasmus Mundus Joint Master Degree Programmes
On the 21st of July 2021, National Erasmus+ Office in close cooperation with the EU Delegation to Armenia organized a Pre-Departure Orientation (PDO) Meeting for the newly selected scholarship grantees of Erasmus Mundus Joint Master Degree Programmes (EMJMDs).
The opening remarks were delivered by H.E. Ambassador of the EU Delegation to Armenia Andrea Wiktorin, RA Deputy Minister of Education, Science, Culture, Sports Arthur Martirosyan, and Lana Karlova, the Coordinator of the National Erasmus+ Office in Armenia.
The meeting was quite interactive. The scholarship grantees were provided with detailed information on visa procedures as well as cultural and social specificities of the host countries by Klaus Wendelberger, German Deputy Ambassador to Armenia, Ani Šaginjanová, Head of Consular Department of the Embassy of the Czech Republic in Yerevan, Narek Tovmasyan, Programmes and Partnerships Manager at British Council and Mikaella Markarian, Managing Director of Traveler Club.
EMJMD alumni Vahe Zargaryan (European Master in Lexicography (EMLex)), Tatev Derzyan (European Politics and Society: Vaclav Havel Joint Master Program (EPS)), and Marine Ovesyan (Technology for Translating and Interpreting (EM TTI)) shared their experience and study abroad tips with the scholarship holders.
At the end of the PDO, the soon-to-be MA students participated in the “Intercultural Communication” Training conducted by the President of the Armenian Lifelong Learning League Varuzhan Avanesyan.
As you have already been informed, this year 9 applicants from Armenia were awarded full scholarships to start their academic joint Master’s programmes in Great Britain, Germany, Italy, Belgium and the Czech Republic, thus increasing the total number of scholarship holders from Armenia to 150.
Within the framework of Erasmus Mundus Joint Master Degree Programmes, Armenian applicants can receive a full scholarship to study in double or joint international master’s programs. To learn more about EMJMDs and the scholarship application procedure, visit our webpage․