«Միկրոորակավորումների արդյունավետ նախագծման շրջանակ. լավագույն փորձի ներկայացում և ուղղորդում՝ բարձրորակ միկրոորակավորումների մշակման համար» տարածաշրջանային սեմինար
Մարտի 11-12-ին տեղի կունենա «Միկրոորակավորումների արդյունավետ նախագծման շրջանակ. լավագույն փորձի ներկայացում և ուղղորդում՝ բարձրորակ միկրոորակավորումների մշակման համար» տարածաշրջանային սեմինարը առցանց։ Այն կազմակերպում են Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակը Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետ (ԲԿԲՓ) Արևիկ Օհանյանի (Եվրասիա միջազգային համալսարանի ռազմավարական ծրագրերի ղեկավար) և Ուկրաինայում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի հետ համատեղ` Էրազմուս+ տեխնիկական աջակցության առաքելությունների շրջանակներում։
ԹԻՐԱԽԱՅԻՆ ԼՍԱՐԱՆ
ԲԿԲՓ այս տարածաշրջանային սեմինարը թիրախավորում է քաղաքականություն մշակողներին, ԲԿԲՓ-ներին, դասախոսական և վարչական անձնակազմի ներկայացուցիչներին, կրթական ծրագիր մշակողներին, բուհերի և հետազոտական ինստիտուտների միջազգային կապերի բաժինների պատասխանատուներին։
ԱԿՆԿԱԼՎՈՂ ՎԵՐՋՆԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐ
Սեմինարի արդյունքում մասնակիցները․
- կտեղեկանան միկրոորակավորումների ուղղությամբ միջազգային քաղաքականությանը, կծանոթանան միջազգային լավագույն փորձին:
- կծանոթանան բարձրորակ, մատչելի միկրոորակավորումների մշակումը խթանող կանոնակարգերին:
- կծանոթանան միկրոորակավորումների մշակման ընթացակարգերին, ինչը նպաստում է աշխատուժի կարողունակությունների շարունակական զարգացմանը, ցկյանս ուսուցման աջակցմանը։
ԽՈՍՆԱԿ
Կիարա Ֆինոկիետտին CIMEA – NARIC Italia կազմակերպության տնօրենն է: Որպես հետազոտական փորձ ունեցող աշխարհագրագետ, նա հեղինակել է բազմաթիվ հոդվածներ և հրապարակումներ, որոնք կենտրոնացած են միկրոորակավորումների գնահատման, կրթության մեջ էթիկայի, փախստականների որակավորումների ճանաչման, անդրազգային կրթության, թվայնացման և արհեստական բանականության վրա: Նա ակտիվորեն ներգրավված է բարձրագույն կրթության քաղաքականության հետ կապված տարբեր միջազգային աշխատանքային խմբերում և ներկայումս հանդիսանում է ENIC ցանցի նախագահը: Նա մասնակցել է Եվրոպական Միության միկրոորակավորումների բարձրագույն կրթության խորհրդատվական խմբի աշխատանքներին՝ որպես Իտալիայի Կրթության և հետազոտության նախարարության կողմից նույն թեմայով ձևավորված աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ: Տիկին Ֆինոկիետտին մեծ ներդրում ունի Եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքում միկրոորակավորումների ճանաչման գործում:
ՎԵԲԻՆԱՐԻ ՁԵՎԱՉԱՓԸ
Վեբինարը կանցկացվի 2 օր անընդմեջ (մարտի 11-12)՝ յուրաքանչյուր օրը 4 ժամ տևողությամբ: Այս օրերից բացի՝ առանձին օր նվիրված կլինի քաղաքականություն մշակողների համար առցանց խորհրդատվություններին:
ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԼԵԶՈՒ
Վեբինարների աշխատանքային լեզուն անգլերենն է։
ԳՐԱՆՑՈՒՄ
Վեբինարներին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել մինչև մարտի 10-ը ներառյալ՝ անցնելով հետևյալ հղմամբ։

HERE Regional Seminar “A Framework for Effective Microcredential Design: Best Practices and Guidelines for Developing High-Quality Credentials”
On March 11-12 “A Framework for Effective Microcredential Design: Best Practices and Guidelines for Developing High-Quality Credentials” HERE regional seminar will be held online. The seminar is organised by the National Erasmus+ Office in Armenia in cooperation with Arevik Ohanyan, Higher Education Reform Expert (HERE), Strategic Project Manager of Eurasia International University, and the National Erasmus+ Office in Ukraine within the framework of Erasmus+ technical assistance missions.
Target Audience
The HERE regional seminar targets policymakers, HEREs, faculty members and administrative staff, curriculum developers as well as representatives of International offices of higher education and research institutions.
The participants will:
- Grasp microcredential policy landscape, best practices, and national-level development.
- Understand regulations promoting high-quality, accessible microcredentials.
- Understand microcredential concepts, best practices, and the development process.
- Learn the design framework to enhance workforce competencies and support lifelong learning.
The speaker
Chiara Finocchietti is the Director of CIMEA – NARIC Italia. As a Geographer with a background in research, she has authored numerous articles and publications focusing on credential evaluation, ethics in education, recognition of refugees’ qualifications, transnational education, digitalization, and artificial intelligence. Chiara is actively involved in various international working groups related to higher education policies and currently serves as the President of the ENIC Network. She has participated in the European Union Micro-credentials Higher Education Consultation Group and contributed as a member of the Italian Ministry of University and Research working group on the same topic. Furthermore, Chiara has dedicated her efforts to the recognition of micro-credentials within the European Higher Education Area.
Format of the Webinar
The webinar will be held over two consecutive days, with each session lasting 4 hours. Additionally, there will be a separate day devoted to online consultations for policy makers.